Na nincs légköri nyomás (pl. vákumban (bár ott is van minimális) ) akkor mi történik egy zárt falú rendszerrel melyben valamilyen gáz van, a gáz falra gyakorolt nyomásának értéke mitől függ?
p*V=n*R*T
valószínűleg szétfeszülne a rendszer és kiszökne a nyomás, de falak terhelhetőségétől is függ, és a nyomástól is
Igen. A külső légnyomás kívülről ugyanúgy erőt fejt ki a rendszer falára, mint a bezárt gáz belülről.
Amennyiben a rendszer külső falára ható nyomóerőt megszüntetjük (a rendszeren kívüli részt levákuumozzuk), úgy a rendszer fala kifelé mutató irányba nagyobb mértékben terhelődik.
A külső légnyomás erejét a következő videó képes reprezentálni:
https://www.youtube.com/watch?v=Zz95_VvTxZM
Kezdetben telített vízgőzzel volt tele a vasúti tartálykocsi. Azonban ahogy elkezdett hűlni a gőz lekondenzált, és gyakorlatilag vákuum maradt benne vissza. Mivel a kocsi falán megszűnt a belülről kifele ható "rásegítő" nyomóerő, így a külső légköri nyomás már képes volt összeroppantani azt.
Nem anyagnak, hanem berendezésnek. A nyomásálló edények direkt úgy vannak tervezve, hogy adott nyomást elbírjanak. Ennek a folyamatnak része az, hogy a felhasználandó szerkezeti anyag szilárdsági tulajdonságaival (pl. szakítószilárdság különböző hőmérsékleteken) számoljanak. Ezek figyelembe vételével döntenek az adott berendezés alakjáról, falvastagságáról, ésatöbbiről.
Lehet készíteni olyan műanyagból álló berendezést is amely kibír 500 bar nyomást, csak éppen borzasztó vastag falra lenne hozzá szükség.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!