Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hol, milyen éghajlat lenne...

Hol, milyen éghajlat lenne bolygónkon, amennyiben a Föld forgástengelye nem lenne ferde?

Figyelt kérdés

2014. júl. 12. 15:38
 1/6 anonim ***** válasza:
0%
A kérdés butaság! Mert mihez viszonyítod a ferdeséget? Ha a nap körüli elipszis pályályához akkor valóban ferde. De minden bolygó számtalan mozgást végez a világegyetemben. Még a tejútrendszer is forog valami körül. És akkor mihez képest lenne egyenes? Ha nem lenne ferde?
2014. júl. 12. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Nem a kérdés a butaság, hanem az ismereteid hiányosak, de nagyon.

Miért írtál, ha nem is tudod a kérdésemre a választ?

Kérlek, hogy ne írj ide többet, ha nem tudod a kérdésemre a választ.


"A tengelyferdeség az adott égitest forgástengelyének és a keringés pályasíkjára merőleges egyenesnek a hajlásszöge. A Föld tengelyferdesége: 23,5°."


"A Föld egyenlítője nem esik egybe az Ekliptika síkjával, hanem 23,45°-os szöget zár be vele. Ez okozza az évszakok változását, mivel a Föld éves útja során eltérő mennyiségű napfény éri az egyes területeket.

A legnagyobb tengelyferdesége, 97,77° az Uránusznak van. Forgástengelye szinte a keringési síkjában van, ezért a Naphoz viszonyítva szinte minden létező helyzetet felvehet. Ugyanakkor több, 0° körüli tengelyferdeségű égitest ismert."

2014. júl. 12. 16:43
 3/6 Napfonat ***** válasza:
100%

Sokkal kiegyenlítettebb lenne az éghajlat. A sarkkörökön túl az örök félhomály uralkodna, nemcsak évszakok nem lennének, hanem napszakok sem. Ez azt jelentené, hogy nem lenne pl. az Antarktiszon sem nyár meg tél, hanem ugyanaz az évszak lenne örökké: örök félhomály és a mai sarki nyárnál sokkal hidegebb, a sarki télnél valamelyest enyhébb időjárás (bár egy maradandó anticiklon esetén akár -90, -100 is lehetne).

Az egyenlítő felé haladva a napszakok váltakoznának ugyan, de a tengelyferdülés hiánya miatt a napsugarak beesési szöge a felszínre állandó lenne. Vagyis Skandináviában például örökké olyan időjárás uralkodna, amely hozzávetőlegesen októberre vagy márciusra jellemző most.

A Kárpát-medencében már minden nap mondjuk 20 fok lenne a hőmérséklet (januártól decemberig), éjszakánként pedig akár -10-ig is lehűlne. A régió medence jellege miatt, illetve a beérkező konstans besugárzás hatására elképzelhető, hogy állandó feláramlás jellemezné a térséget, és sivatag uralná ezt a földrajzi szélességet.

A szubtrópusi és trópusi időjárásra még intenzívebb hatások érvényesülnének, mint ma (melegebb lenne nappal, hűvösebb lenne éjjel, hevesebb esőzések stb.) Az állandó besugárzás hatására az óceánok vize is másként melegedne fel (jócskán melegebbek lennének, mint ma), amely kaotikus légáramlatokhoz vezetnének. Az óceáni viharok iszonyatosak lennének, a kontinensek belsőbb térségei pedig csontszárazak.

2014. júl. 12. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Igazán köszönöm!

(Nagyon jó a nicked.)

2014. júl. 12. 17:33
 5/6 Napfonat ***** válasza:
Szívesen. És kösz.
2014. júl. 12. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Wadmalac ***** válasza:
Saját tippem szerint jócskán nagyobb sarki jégsapkák és ezzel sokkal alacsonyabb tengerszint is beállna.
2014. júl. 14. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!