Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Igaz az alábbi kísérlet így...

Igaz az alábbi kísérlet így ebben a formában, vagy csak az elmélete?

Figyelt kérdés
Vegyünk egy homokórát, melyben vákuum van. Megfordítjuk az órát, hogy a homok elkezdjen lefolyni. Ekkor nem tapasztalható semmi különös jelenség, de ha fénnyel világítjuk meg az alsó részét, akkor az eső homok a fény forrásával ellentétes oldala felé fog elhajolni. A részecskéket tehát a fény „arrébb löki”, tehát impulzusa van, melyet átad a részecskéknek.
2010. jan. 7. 17:28
 1/5 Silber ***** válasza:

Ebből a szempontból a vákuumnak nincs jelentősége, maximum annyi, hogy annyival nagyobb "erőt" képes átadni a homok részecskéinek, minél nagyobb a fotonok és a homokszemcsék közti érintkezési felület.

Megjegyzés: ami elméletileg igaz, az a gyakorlatban is az. Csupán fordítva nem lehetséges.

Igen, ez így igaz. A fotonok képesek hatást gyakorolni a szemcsét alkotó atomokra, viszont olyan kis mértékben, hogy képtelenek vagyunk azt kimutatni.

2010. jan. 7. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
88%

Első jól mondja, a vákumban nagyobb az oldalírányú elmozdulás, de végülis mindegy, mert egyiket sem tudjuk érzékelni. /mekkora a homokóra? lehetne mondjuk több Nap-Föld távolság? Igaz, akkor meg honnan "jön" a gravitáció?/

Van látható formája! Az üstökös csóvája nem esik a mozgás irányába..

Idézet:

sugárnyomás (fény-nyomás). A beeső fénysugár által a felületre kifejtett nyomás. Az üstökösök csóvájának kialakításában a Nap sugárnyomása játszik szerepet. ...

Üdv: StMiklos

2010. jan. 7. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Értem köszönöm.
2010. jan. 7. 17:57
 4/5 anonim ***** válasza:
76%

Elméletileg helyes a kísérlet.


"az alsó részét, akkor az eső homok a fény forrásával ellentétes oldala felé fog elhajolni."


Csak hát jelentéktelen mértékben.


A fénynyomást ennél sokkal finomabb módszerekkel lehet mérni, mivel elég gyenge. Az egyik ilyen módszer lehet pl. egy hosszú légritkított üvegcső, amiben fel van függesztve egy hosszú (mondjuk 1-2 méteres) cérna végére egy tükörlemez.


Ha a kísérleti eszköz nyugalmi állapotba kerül (amit egy folyadékfékkel fel lehet gyorsítani), akkor utána már talán ezzel ki lehet mutatni a gyakorlatban is a napfény nyomását. De lehet, hogy a napfény ehhez nem elég erős.


Lézerrel egyébként lehet mikroszkopikus golyókat lebegtetni, nagyon látványos kísérlet.

2010. jan. 7. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Fizika szertárakban szokott lenni ilyen eszköz: egy üvegbúra, benne szélkerék szerű, tengelyre rakott négy lapka, egyik oldalán ilyen, másikon olyan borítással. Fényben elkezd forogni, mivel az egyik oldalára a lapkáknak nagyobb nyomást fejt ki a fény, nyílván belül légritkított tér van.
2010. jan. 8. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!