Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért veszélyes a környezetsze...

Miért veszélyes a környezetszennyezés az öröklődés szempontjából?

Figyelt kérdés

Van egy ilyen kérdésem a biológia tételekben, és nem találok rá sehol konkrét választ. Én arra gondoltam, hogy a szennyezés csökkenti a megfelelő környezeti tényezővel rendelkező élőhelyeket, ezáltal az adott faj egyedszámát, ezáltal a kombinálható allélok számát, ezáltal a biodiverzitást. Ezáltal.

Más ötletek?



2014. jún. 6. 12:25
 1/4 anonim ***** válasza:
Mert bizonyos vegyi anyagok mutációt okozhatnak a DNS-ben.
2014. jún. 6. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Az sem rossz, amit írtál, az is igaz, csak nem a kérdésre válaszol.
2014. jún. 6. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
értem. köszönöm :)
2014. jún. 6. 12:33
 4/4 anonim ***** válasza:

Nekem ez jut eszembe:

"

Az utóbbi évek egyik legérdekesebb felfedezése a biológiában, hogy a környezet - például a stressz vagy a táplálkozás - hatására megváltozhat a genetikai anyag. Ez azt jelenti, hogy a DNS-molekulákhoz különböző kémiai csoportok (például metil-molekulák) kapcsolódhatnak. Ez az úgynevezett metilációs mintázat az életkor előrehaladtával változik. Még meglepőbb, hogy ezek a változások öröklődhetnek is. Vagyis a szülők életmódjának "lenyomatai" átkerülhetnek az utódokba. A folyamat során a genetikai állomány elsődleges információtartalma (a DNS-molekulák szekvenciája) nem változik meg, de a hozzájuk kötődő molekuláknak köszönhetően a gének működése módosul. A nagy kérdés azonban az, hogyan lehetséges az epigenetikai hatások továbbadása, hiszen a petesejt és a hímivarsejt is "tiszta lappal" indul ilyen szempontból: a megtermékenyülés előtt mindkét sejttípusban törlődik az említett metilációs mintázat.

2004 óta ismert, hogy a megtermékenyítés során a spermiumok sejtplazmájában lévő RNS-molekulák képesek átjutni a petesejtbe. Ez ellentmond azoknak a korábbi nézeteknek, hogy csak az apai DNS képes a megtermékenyített petesejtbe átkerülni. A kutatók beszámolója szerint a megtermékenyített petesejtbe átkerült apai mikroRNS-ek működésbe léptek, és kialakították ugyanazokat metilációs mintázatokat, amelyek az apákban is jelen voltak. Az eredmények szerint tehát az epigenetikai hatások öröklődésének kulcsa a spermiumban található mikroRNS-készlet egyensúlyának felborulása. Itt dől el, hogy milyen környezeti tényező hatása öröklődhet át az utódokba.

"

(A cikk az Origo-n jelent meg, de most így hirtelen nem találom.)

2014. jún. 6. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!