Mekkora meteor hagyhat hátra egy 650-700 km átmérőjű krátert?
Figyelt kérdés
És ha becsapódna egy meteor, amely ekkora krátert hagy Északnyugat-Németország, Észak-Hollandia és Délnyugat-Dánia partjainál (kb.60%-ban az Északi-tengerben), az mekkora pusztítást vinne véghez?2009. dec. 30. 17:06
1/9 anonim válasza:
30-35 kilométer átmérőjűnek kellene lennie, mikor becsapódik. Még a baktériumok is kihalnának, évekre elsötétülne az égbolt, valószínűleg végleg eliminálna mindennemű életet a bolygóról.
2/9 A kérdező kommentje:
Az azért durva.
Ha jól emlékszem, akkor a dinokat kipusztító meteor is "csak" valahol 5 és 20 km között volt.
Javítsatok ki ha tévedek!
Ja, és mielőtt elkezdenétek viccelődni, a "ha jól emlékszem" nem arra utal, hogy a meteorbecsapódásra emlékszem, hanem arra, amit hallottam róla.
2009. dec. 30. 18:06
3/9 anonim válasza:
Igen, nagyjából 10 kilométer átmérőjű volt és a Yucatán félszigetbe csapódott, így kialakítva az úgynevezett Chicxulub kráter. Sok tudós szerint viszont nem ez volt a dinók kihalását elősegítő esemény.
4/9 A kérdező kommentje:
Egyesek szerint a Síva-kráter.
Igen.
A meteorbecsapódást cáfoló elméletek amúgy többnyire nem rendelkeznek elég meggyőző bizonyítékkal.
Amúgy a Chixulub kráter mekkora?
2009. dec. 30. 18:56
5/9 A kérdező kommentje:
Bocs, Chicxulub
2009. dec. 30. 18:56
6/9 anonim válasza:
Durván 180 kilométer átmérőjű. Azért ezt tartják elsősorban a dinók gyilkosának, mert az életkora nagyjából egybeesik a K-T határ korával, azaz 65 millió évvel. A K-T határ fölött nem nagyon vannak dínó fossziliák.
7/9 A kérdező kommentje:
Ja.
De a Síva-kráter is nagyjából abból az időből származik.
Csak az az Indiai-óceán közepén van, ezért nem túl könnyű vizsgálni.
2009. dec. 30. 20:51
8/9 anonim válasza:
A két idea találkozik, hiszen erősíti a „Többszörös becsapódási elmélet” néven ismert elképzelést, ami szerint a K-T kihalást egy hatalmas, széttöredezett aszteroida több helyen történő becsapódása okozta. Így e szerint az általunk emlegetett két meteor valójában egy meteor lehetett fénykorában, aztán mikor a légkörbe ért (vagy hamarabb) széttöredezett, aztán jött a nagy bádá bumm :)
9/9 anonim válasza:
Helyzet az, hogy rengeteg sok minden függvénye egy kráter mérete. Meteor anyaga/fém, kő, jég, egyéb/. Jelentősen függ a becsapódás szögétől és a sebességétől. A légkör 'égető' és fékező hatása iylen több 10km-es méretekben már szvsz elenyésző, mert néhány máspdperc alatt leér a felszínig a test. Sztem 'ideális' körülmények esetén elég lenne 20-30km-es is akár. Csak tippelek. Indulj abból ki, hogy Arizónában a Barringer kráter 1200m átmérőjű, ezt kb. 30m átmérőjű meteor ütötte. Mélysége 174m. Több 10 km-es átmérőnél az egész Földet azonnal, a becsapódást követően a világűrbe kiszóródott anyag visszahullva mintegy lebombázná, szétégetné. Mint a vulkán amikor izzó köveket és lávát köp ki. Óriási mennyiségű víz párologna el és hihetetlen méretű szököár indulna ki, ami többször megkerülné a Földet. Hatalmas hanghatás és légnyomás. Semmi sem maradna állva sok-sok 100 km-es körzetben, egyenes lenne a talaj felszíne. Óriási por maradna a légkörben, és vizgőz, ami sok évre előre hatalmas eljegesedést, újabb glaciáris korszakot hozna a Földre. A fajoknak csak a töredéke élné túl, legfőképpen az egyszerű szervezetek, vírusok, baktériumok, ilyesmik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!