A nyomási energiát nem lehetne befogni?
Van az az elv, hogy árammal felviszünk vizet egy magasabb helyre, és ha kell az áram, akkor leengedjük a vizet és abból nyerjük vissza az energiát, és ezt a módszert lehet energiatárolásra használni.
Valahogy nem áll össze a fejemben az egész, hogy hogyan működik. Végül is a gravitációs erő húzza le a vizet a magasabb helyről az alacsonyabb felé, és ezt az erőt fogjuk be, amikor árammá alakítjuk a víz mozgási energiáját. Amikor a földön van mondjuk egy 100 kg-os vastömb, ami nem mozog, akkor hol van ez a kinyerhető energia? Olyankor is húzza az energia a vasat, csak a föld nem engedi tovább. Olyankor mi történik ezzel az energiával? Nem lehetne a Föld által kifejtett gravitációs erőt befogni és átirányítani, ahova mi szeretnénk?
Szinte biztos vagyok a válaszban, hogy nem, inkább a magyarázat érdekelne, hogy hogyan van ez.
De, simán.
Ásol egy 100 méteres lyukat a tárgy alá, és máris nyerheted ki az energiát, ahogy tovább esik.
Csak egy a gond: ezt egyszer lehet elkövetni.
Utána vissza kell hozni, ami ugyanannyi energia!
Ill. a veszteségek miatt jóval több!
Hát, mivel a magassági energiája egy testnek nem igazán csapolható le a magasságának változtatása nélkül, ezért nehézkesen.
m*g*h (tömeg*9,81 m/s^2*magasság a felszíntől)
Magyarán, ha lerombolod a Himaláját, és közben felfogod a legurulás közbeni mozgási energia jó részét, az okés, de abból, hogy csak van, képtelenség. Olyan pedig nincs, hogy nyomási energia. Nyomóerő annál inkább, de az nem felfogható.
Sejtem, hogy erre az a válasz, hogy nem, mert ahhoz meg kéne építeni egy szerkezetet, amit viszont nem húz be a fekete lyuk, és az meg több energiába kerülne?
De akkor hogyan irányítjuk az energiát? Nem az irányít bennünket?
A hegy tetején álló 1 tonnás vasgolyónak ún. helyzeti energiája van. Ez az energiája mindvégig megmarad, amíg ott áll a hegy tetején. Ha legurítod, akkor ez a helyzeti energia először mozgási, majd hőenergiává alakul.
Helyzeti energiával nem lehet világítani, azt először át kell alakítani mondjuk villamos energiává.
A berendezést, ami megvalósítja az ötletedet úgy hívják: vízerőmű.
A Nap van olyan szíves, hogy elpárologtat egy csomó vizet, ami felemelkedik, majd később lehullva folyókat alkot. Ha ezekre a folyókra gátat építesz, akkor a víz helyzeti energiáját át tudod alakítani mozgási energiává, amit megfelelő turbinák alkalmazásával villamosenergiává tudsz tovább alakítani.
Ha találsz más olyan jelenséget, ami "ingyen" felemel dolgokat a magasba, akkor lehet a gravitációt energiatermelésre használni. Egyébként bajos.
Ha egy folyó lezúdul a hegyoldalon, és a völgyben megáll, akkor egy kicsit felmelegszik a vize (és a levegő): ide megy az energia.
Ha odateszel egy vízierőművet, akkor ennyivel kevésbé melegszik.
Az ember, ha hajtja a mókuskereket, majd megáll, akkor a teljes energiájából hő lesz.
Sem több - sem kevesebb.
Az energia valamilyen munkavégző képességet jelent - kinyerni pedig akkor lehet, ha el is végzi azt a munkát.
Az energiamegmaradás törvényéről hallottál már? Úgy van, ahogy az előző írja. Nincs olyan, hogy "energiahiány". Az energia mindig megmarad, csak átalakul egyik formából a másikba. Némelyik hasznos a számunkra, némelyikkel meg nem tudunk mit kezdeni.
Amikor valamilyen energiával munkát végeztetsz az végső soron szinte mindig hővé alakul.
És mi az energia? Miért nem tudjuk előállítani, csak megcsapolni?
Az energia determinisztikussá teszi a világot?
Energiát nem tudunk előállítani, csak átalakítani egyik energiafajtát másmilyen energiafajtává.
Az energia megmaradásából önmagában nem következik, hogy a világ determinisztikus lenne. Ez azonban túl bonyolult kérdés, én nem venném a bátorságot hogy ebben a kérdésbe (a világ determinisztikus voltában) állást foglaljak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!