Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Véletlenszerűen választunk...

Véletlenszerűen választunk egy nagy prímszámot, pl 9 jegyűt, majd megkeressük a rákövetkező prímet. Mekkora valószínűséggel osztható a különbségük hattal?

Figyelt kérdés

2014. máj. 12. 22:48
 1/4 anonim ***** válasza:

Mivel bármely 2 2-nél nagyobb prím páratlan, ezért a különbségük páros. A kérdés így ekvivalens azzal, hogy mikor lesz a különbségük osztható 3-mal.


Különben milyen összefüggésben merült fel ez a kérdés?

2014. máj. 13. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 bongolo ***** válasza:

Ha középiskolás feladat, akkor bizonyára azt mondaná az ember, hogy 1/3 a valószínűség.


Ha komolyabb, akkor van rá képlet, ami megjósolja a prímek távolságának az eloszlását:

[link]

Ez külön számolja a 6-tal, 12-vel, stb. oszthatókat. Okos matematikus biztos tudna hasonló módszerrel képletet csinálni a 6-tal oszthatókra, de én most megelégszem ezzel.

A vége felé van a "Table 2", ami az első 40 r értékhez megadja, hogy hány darab 2r széles távolság van a szomszédos prímek között 10⁶ és 10⁹ között. Megvan a pontos szám is, meg hogy a képlet mit jósolt.

A tablázatból téged a 3 többszörösei fognak érdekelni. Azok száma ennyi millióban írva, kicsit kerekítve:

6,08 + 4,46 + 3,35 + 2,36 + 2,18 + 1,17 + 0,95 + 0,58 + 0,41 + 0,37 + 0,21 + 0,13 + 0,10

Ami 22,35 millió. Ez még több is lenne, ha tovább tartana a táblázat...


Egy másik link a prímek számára:

[link]

E szerint 10⁶ és 10⁹ között van 50847534 - 78498 prímszám, ami 50,77 millió.


A valószínűség így 44%. Lényegesen több, mint az 1/3. Az első link táblázatából is látszik, hogy a 3 többszöröseinek a szomszédiahoz képest nagyobb a száma. Most nincs türelmem belemélyedni a képletbe meg a levezetésbe, hogy ez miért van így... de van a levezetés közepén egy Kr nevű konstans, ami 3-mal oszthatóknál 2, egyébként meg csak 1.

2014. máj. 13. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 bongolo ***** válasza:

"Ez külön számolja a 6-tal, 12-vel, stb. oszthatókat."

Nem jól írtam. Igy kellett volna:

Ez külön jósolja a 6, 12, stb. távolságúakat.

2014. máj. 13. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Láttam egy táblázatot/statisztikát, hogy 1 milliárdig melyik különbség hányszor fordul elő a szomszéd prímek között.

Szembeötlött, hogy a 6n különbségek majd 2* annyiszor fordulnak elő, mint a többi, és bár műszaki diplomám van, :D azt gondoltam, hogy a 6n a 6n+2 a 6n+4 különbségek egyforma gyakorisággal fordulnak elő. Nem értettem az okát, hogy miért nem.

De hosszú fejtörés után azt hiszem megvan:

Mivel a prímek hárommal osztva csak 1 v. 2 maradékot adhatnak, 50% hogy ez egyforma két szomszédnál, így a különbségük 6n, és 25-25% hogy 6n+2 ill. 6n+4.

(Legalábbis végtelen nagy számoknál)

És ez alapján a 10n különbség is gyakoribb, mint a 10n+2, 10n+4 ...

2014. máj. 13. 19:17

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!