Az áram mit csinál, amikor éppen nem fogy? Hol tárolódik? Hogy is van ez?
Ha az elektromos energia tárolására gondoltál, az csak relatíve kis mértékben valósul meg, mert drága, kis kapacitású, vagy rossz hatásfokú.
Gyakorlatilag annyit termelünk amennyi a fogyasztás (+veszteségek).
Paks termelése állandó, a többit pedig más erőművek bekapcsolásával, teljesítményüknek a növelésével fedezzük.
Ezen kívül export-import is van.
Nem igazán ez az analógia. Az elektromos áram termelése nagy áramfejlesztőkben történik, majd egy hatalmas (sok országra kiterjedő) hálózatba kerül. A hálózatban irdatlan sok potenciális fogyasztó van, amely vagy éppen fogyaszt (működik), vagy nem. Amikor egy ponton nincs fogyasztás (nem dugtuk be a konnektorba a hajszárítót), akkor annak fővonalán az áram egyszerűen tovaáramlik. Ebben a hálózatban sok szabályozó is be van építve. Ezek azt mérik, hogy mekkora a feszültség a hálózatban. Ha sok fogyasztó kapcsolódik be, a feszültség esni kezd, ennek hatására a szabályozó újabb termelőegységet kapcsol be (például egy külföldi hálóelemet megnyit, vagy a Mátrai Erőmű egy turbináját indítja). Ha viszont sokan lekapcsolódnak, akkor (mivel megnő a feszültség, hiszen több a termelés, mint a fogyasztás) a szabályozók lekapcsolnak áramforrásokat.
Mivel a hálózaton milliárdos nagyságrendben vannak fogyasztók, ezek statisztikusan egy ismert eloszlás szerint fogyasztanak, az áramfejlesztőket ezekhez igazítják, és a szabályozókkal el lehet érni, hogy a mindenkori feszültség a hálózat bármely pontján csak kicsit ingadozzék.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!