Miért nincs Tecnéciumnak stabil izotópja?
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz1.png)
"A 82-es rendszámú ólomig minden elemnek van stabil izotópja, "
Nem igaz, mert pl. a 61-es prométiumnak sincs. Sőt, a jelenleg stabilként ismert bizmut(209) esetében is gyanítható hogy mégsem stabil - igaz, a felezési ideje messze több mint univerzumunk jelenlegi élethossza.
"utána már egyik elemnek sincs."
Ez sem igaz. Gyanítható, de mivel a kopernícium utáni elemek szintetizálása ezeddig nem volt sikeresnek mondható, ez nem jelenthető ki egyértelműen. Elképzelhető, hogy akad a transzurán elemek között is olyan, amelyik stabil - egyelőre ez még nyitott kérdés az elemek periódusos rendszerében.
Továbbá nem zárható ki az sem, hogy más körülmények között a mi univerzumunkban instabilnak számító elemek stabilnak mutatkoznak - mondjuk egy neutroncsillagon, vagy fekete lyukon belül uralkodó körülmények között.
Mindezeken kívül, a technécium instabilitásának okai a 43 proton geometriai tulajdonságaira, ezen túlmenően pedig kvantumfizikai sajátosságokra vezethető vissza. Magyarán nem létezik olyan geometriai elhelyezkedés, amely esetén a 43 protont tartalmazó atommag - bármennyi neutront alapul véve - stabil atommagot eredményezne.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!