Gravitációs vonzóerő számítása?
Jelenleg így tanuljuk az iskolában: [link]
(középtájt) tehát a képlete F=f*m1*m2/r2
ráadásul az "f"-et a gravitációs állandót mi gammának jelöljük.
Itt: [link]
Ellenben a gravitációs állandó már "G", ami még érdekesebb a mértékegysége is különböző, valamint a testek közötti távolság "d". Gondolom ez csak felső fok?
Nem különbözik a mértékegység, csak más formában van felírva.
1 N = 1 kg*m/s^2
Behelyettesítve:
1 N*m^2/kg^2 = 1 (kg*m/s^2)*m^2/kg^2 = 1 m^3/(kg*s^2)
(Így talán kicsit bonyolultnak néz ki, de ha magad is átváltod, biztos érthető lesz.)
Nincs "helyesebb", csak kényelmesebb vagy praktikusabb. Attól függően, hogy egy számításban miféle mértékegységekkel tudod egyszerűsíteni. Egyébként pedig úgy variálod, ahogy neked tetszik. Akár ugyanabban a feladatban is hol így írod fel, hol úgy.
A betűjelzésekről pedig: épp azért, mert a betűjelek nem kőbe vésett, szabványosított, mindig mindenhol egységes jelölések, kell a képlet megadása után leírni azt is, hogy a képletben mi mit jelöl. Én is találkoztam a gravitációs együttható f és G jelölésével is, de valóban, a gamma is ismerős. Erre sincs semmilyen előírás, mindig attól függ, hogy ki milyen tankönyvből tanulta a dolgot. Tényleg.
A d mint "átmérő", vay az r mint sugár nyilván csak arra az esetre vonatkozik, amikor a Föld felszínén levő test gravitációját kell kiszámítani. A képlet általánosságban a két test tömegközéppontjának a távolságát veszi alapul, és a d (distantia) a távolság jeleként teljesen megfelel. Nem felső fok. :-)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!