Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Gravitációs vonzóerő számítása?

Son kérdése:

Gravitációs vonzóerő számítása?

Figyelt kérdés

Jelenleg így tanuljuk az iskolában: [link]

(középtájt) tehát a képlete F=f*m1*m2/r2

ráadásul az "f"-et a gravitációs állandót mi gammának jelöljük.


Itt: [link]


Ellenben a gravitációs állandó már "G", ami még érdekesebb a mértékegysége is különböző, valamint a testek közötti távolság "d". Gondolom ez csak felső fok?



2014. ápr. 29. 20:37
 1/4 anonim ***** válasza:
Mi is úgy tanultuk, ahogy te írod, de a legtöbb helyen tényleg G-vel jelölik a gravitációs állandót, és d-vel az átmérőt. De ezek csak a jelölések, attól még ugyanúgy kell számítani.
2014. ápr. 29. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 sadam87 ***** válasza:

Nem különbözik a mértékegység, csak más formában van felírva.

1 N = 1 kg*m/s^2

Behelyettesítve:

1 N*m^2/kg^2 = 1 (kg*m/s^2)*m^2/kg^2 = 1 m^3/(kg*s^2)

(Így talán kicsit bonyolultnak néz ki, de ha magad is átváltod, biztos érthető lesz.)

2014. ápr. 29. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Igen, közben kipróbáltam a 2. alakkal, ugyan erre jutottam, ha a newtont a kg*m/s^2 alakban írjuk fel, kijön minden ugyanúgy. De melyik a "jobb" vagy "helyesebb"?
2014. ápr. 29. 21:12
 4/4 Hominida ***** válasza:

Nincs "helyesebb", csak kényelmesebb vagy praktikusabb. Attól függően, hogy egy számításban miféle mértékegységekkel tudod egyszerűsíteni. Egyébként pedig úgy variálod, ahogy neked tetszik. Akár ugyanabban a feladatban is hol így írod fel, hol úgy.


A betűjelzésekről pedig: épp azért, mert a betűjelek nem kőbe vésett, szabványosított, mindig mindenhol egységes jelölések, kell a képlet megadása után leírni azt is, hogy a képletben mi mit jelöl. Én is találkoztam a gravitációs együttható f és G jelölésével is, de valóban, a gamma is ismerős. Erre sincs semmilyen előírás, mindig attól függ, hogy ki milyen tankönyvből tanulta a dolgot. Tényleg.


A d mint "átmérő", vay az r mint sugár nyilván csak arra az esetre vonatkozik, amikor a Föld felszínén levő test gravitációját kell kiszámítani. A képlet általánosságban a két test tömegközéppontjának a távolságát veszi alapul, és a d (distantia) a távolság jeleként teljesen megfelel. Nem felső fok. :-)

2014. ápr. 29. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!