Ha a petesejt és a spermium egyesül, mi történik, hogy
egy új DNS alakul ki?
Figyelt kérdés
Lehet rossz kategória.
Szval hogy lesz az, hogy a kettő DNS-ből egy másik lesz, ez hogy zajlik le, le van ez valahol írva?
2014. márc. 20. 21:55
1/10 anonim válasza:
a himivarsejt a fejet es a nyakat furja bele a petesejtbe, es a ket sejt genetikai allomanya adja majd a zigotaet.
az hogy melyik milyen tulajdonsagot alakit majd ki, az mar genetikan mulik
2014. márc. 20. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
2/10 anonim válasza:
Nem alakul ki új DNS. A petesejtnek is van egy adag, a spermiumnak is van egy adag, összerakják, így lesz belőle két adag.
2014. márc. 20. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
3/10 anonim válasza:
Pontosabban mindkettőnek van fél adag...
2014. márc. 20. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
4/10 anonim válasza:
A petesejtben egyszeres kromoszómaszerelvény van, vagyis haploid. Képzeld el, hogy a petesejt 23 DNS-t tartalmaz. A hímivarsejtek ugyanígy egyszeres kromoszómaszerelvénnyel rendelkeznek. A megtermékenyítés során a hímivarsejt és a petesejt DNS állományának megosztásával jön létre a zigóta. Mivel ez a két sejt egyszeres kromoszómaszerelvényeit tartalmazza, így kétszeres kromoszómaszerelvénnyel fognak rendelkezni, azaz diploidok. Az egyik anyai eredetű, a másik apai eredetű.
2014. márc. 21. 01:42
Hasznos számodra ez a válasz?
5/10 anonim válasza:
"Pontosabban mindkettőnek van fél adag..."
Nem, nem fél adag. Nagyon rossz látásmód, félrevezető, és nem is pontosabb, sőt. Nem véletlen, hogy a testi setjtet 2n-nel, azaz a teljes adag ("n") kétszeresével jelöljük, az ivarsejtek meg n-ek. Lehet rajta vitatkozni, hogy matematikailag mindegy, hogy a testi sejt az egész, az ivarsejt meg két fél, és így is kijön a matek, de a biológia nem matek. A biológiában definíció szerint az "egész" (azaz "n") egyenlő a kromoszómakészlettel, azaz minden kromoszómából egy példánnyal.
2014. márc. 21. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
6/10 A kérdező kommentje:
Öhm még mindig arra vagyok kíváncsi hogyan bír két DNS egyesülni. Szó szerint, hogyan mivel kapcsolódnak ott egymáshoz, majd hogy keletkezik egy új sejt a DNS-sel.
2014. márc. 21. 17:19
7/10 anonim válasza:
Nem egyesül! Beadja a sejt a petesejtbe és kész.
2014. márc. 21. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
8/10 anonim válasza:
Arra, hogy hogyan találják meg a kromoszómák a párjukat? Amikor létrejön a zigóta, akkor erre nincs szükség. Azonban, amikor készül az osztódásra, akkor a belső mikrotubulusok rendszerével rendezi őket párba.
2014. márc. 21. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
9/10 anonim válasza:
Az M-fázis (osztódás) során a kohezin nevű komplexek kapcsolják össze a homológ kromoszómákat kétkromatidás "egységekké". Azért képes erre a kohezin, mert az interfázis és M-fázis átmenetekor egy MPF nevű faktor aktiválódik különböző foszforillációs lépéseken keresztül, melynek egyik szubsztátja a kohezin lesz. Egyébként egy ugyanilyen fehérje lesz felelős a DNS feltekeredéséért tényleges kromoszómákká. Ez a kondenzin. Ezek eredményeképpen kapjuk azokat a kromoszómákat, amelyekről szokás beszélni a szervezetben. Tehát nincs DNS összeolvadás, meg semmi ilyesmi. Részletesebben erről a mitózis, meiózis témakörnél olvasgathasz. Érdekes egyébként, hogy maga az ivarsejt képzés meiotikus, a szomatikus sejtek pedig mitotikusan osztódnak. Mégérdekesebb, hogy a létrejövő zigóta is mitotikusan osztódik.
2014. márc. 21. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
10/10 sadam87 válasza:
Kérdező, amire te esetleg gondolhatsz, az nem a megtermékenyítés során történik. Az ivarsejtek genetikai állománya (mint fentebb írták) nem egyesülnek a sejteben, hanem külön kromoszómák (molekulák maradnak). Az előző írt a kohezinről, ami az osztódások során összekapcsolja a kromoszómákat, de valójában ez a testvér kromatidákra, egy DNS molekula változataira vonatkozik.
Az anyai és apai DNS keveredés csak az ivarsejtképződés során, a meiózis alatt következik be. Ekkor történik meg a rekombináció, amikor a homológ (azonos géneket hordozó) apai és anyai kromoszómák egyes szakaszai kicserélődnek. Ezt nevezik átkereszteződésnek (crossing-overnek). Ebben azonban más fehérjék játszanak szerepet.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!