Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Laboratóriumi só fogyasztható,...

Laboratóriumi só fogyasztható, amit a semlegesítési reakció eredményeként kapunk?

Figyelt kérdés
(NaOH+sósav reakciója)

2014. márc. 17. 11:52
1 2
 11/15 A kérdező kommentje:

miért ne?

alapvetően az önellátás érdekel.kíváncsi voltam, hogy előállítható-e konyhai só bányászás nélkül is. :)

2014. márc. 19. 09:39
 12/15 anonim ***** válasza:
Ezzel több probléma is van. Az első amit már korábban is leírtunk, hogy a laboratóriumi vegyszereket tilos fogyasztani. Másodszor, elég drága lenne így sót előállítani, mivel a kiindulási vegyszerek értékesebbek mint maga a termék. Olyat szoktak csinálni, hogy ha valamilyen ipari folyamathoz kell savas víz, hogy azt utána visszasemlegesítik NaOH-val, de ilyenkor a só az melléktermék, tehát nem direkt arra ment rá a gyár hogy sót gyártson, hanem pl. valami gyógyszermolekulát, amit gyártás közben savval kellett kezelni, és ezért keletkezett nekik savas víz amit visszasemlegesítenek. Az így keletkező sót általában útszóró sóként árusítják, vagy elektrolizálják Na és Cl2 gáz előállítása céljából. Emberi fogyasztásra alkalmas sót főleg a tengervíz elpárologtatásával állítanak elő, ami gyakorlatilag ingyen van: elárasztanak egy nagy lyukat tengervízzel és a napon hagyják kiszáradni. Szóval a lényeg: ne a konyhasónál kezdd az önellátást mert nem éri meg.
2014. márc. 19. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim válasza:
Ha jól tudom a fordított ozmózis elterjedtebb a tengervízből való só kinyerésénél, mint a bepárlás.
2019. nov. 1. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:
Elméletben igen, gyakorlatilag inkább kérj kölcsön sót, ha nincs otthon. Az első dolog kémiából az, hogy megtanuljuk: nem fogyasztjuk el a reakcióterméket, mivel lehetnek szermaradványok. A NaOH nem kímélné a tápcsatornádat.
2019. nov. 1. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:

NaOH:


A szilárd, vagy tömény oldatban lévő nátrium-hidroxid égési sérüléseket, maradandó sebeket, hegeket, valamint vakságot okozhat. Vízben történő oldása erősen exoterm folyamat, a felszabaduló hő égési sérülést, vagy gyúlékony anyagok belobbanását eredményezheti. Alumíniummal reagálva nagy mennyiségű hidrogén szabadul fel gáz formájában. Ezért a nátrium-hidroxidot zárt alumínium tartályban, vagy zárt tartályban alumíniummal együtt tárolni igen veszélyes.

2019. nov. 1. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!