Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ez a távcső mit tud?

Ez a távcső mit tud?

Figyelt kérdés

[link]

A kisfiam születésnapjára kinéztük ezt a távcsövet, de lehet hogy én vagyok csak a béna,de nem jöttem rá hol mutatja a lencse méretét ugyanis olvastam hogy a Marshoz min. 10cm-es kell.



2014. márc. 14. 18:36
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Az egy nagyon jó távcső, a lehető legjobb választás kezdőknek, gyerekeknek. 7 cm-es a lencse átmérője. A Marsot is szépen fogja hozni :)
2014. márc. 14. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
0%
Hát kávét főzni nem. ez tuti.
2014. márc. 14. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Szépen hozza a Marsot? Én tegnap este a Jupitert néztem 150-es nagyítással és igencsak kicsinek láttam, kíváncsiságból kiszámoltam arányossággal, hogy a Marsot csak egy kicsivel látnám nagyobbnak. Véleményem szerint ezzel gyári okulárokkal nem lehet szépen látni a Marsot.


SkyWatcher 70/500 refraktor AZ-3 mechanikán

70 jelenti a távcső átmérőjét, mindig mindent milliméterben adnak meg, szóval 70 mm az átmérője. Nyilván minél nagyobb annál jobb a távcső, mégpedig azért, mert nagyságtól függően tudja begyűjteni a fényt. Minél nagyobb az átmérő, annál több fényt gyűjt össze és annál halványabb mély-ég objektumokat lehet vele észlelni. Bolygózásra nem kell nagy átmérő (révén, hogy fényesek), ez tökéletes ide. A második szám 500, ez jelenti a távcső fókusztávolságát, a távcső "hosszát". Ez felelős a nagyításért. Mindenféle optikai magyarázat nélkül, a nagyítást kitudod számolni a távcső fókusztávolsága/az okulár fókusztávolságával. Tehát a csőhöz adnak 25 és 10 mm-es okulárokat, illetve 500 mm a távcső fókusza, így az elérhető nagyítások: 500/25=20 és 500/10=50. Tehát ha a kisfiadnak Marsot szeretnél mutatni, akkor minél "hosszabb" legyen a távcső, mert a bolygók bár közel vannak nagyon kicsik, ezért hozzájuk nagyobb nagyítás kell, mint a mély-ég objektumokhoz, pedig elsőre azt hinné az ember, hogy pont fordítva van, de nem. Én ahogy számolgattam tegnap este arra jutottam, hogy legalább 150-es nagyítás kell a Marshoz, de ez több dolog függvénye is igazából, függ attól is hogy éppen hol jár a Föld és a Mars a periodikus keringésében, szóval most jövők csak rá, hogy nagyon szűk értelemben elfogadható az amit számoltam. Mindenesetre azzal semmit nem vesztesz, ha veszel a távcsőhöz egy barlow lencsét, legalább 2x-eset, de lehet 3x is. A barlow lencse arra jó, hogy megnyújtsa az okulár fókusztávolságát, tehát a nagyítást növeli. A 2x-es okulárok kétszerezik a nagyítást, a 3x-es meg triplázza. Utóbbit javasolnám, úgy 11.000 Ft pluszba, de ezzel lenne 20, 50, 60 és 150-es nagyításotok. Holdazni tökéletes a távcső, barlow-al bolygózni is alkalmas egy szűk tartományban.

2014. márc. 14. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Néztem itt egy reflektort neked, ha nem bánod.

[link]


Luna 114

Ez egy Newton távcső 114/900-as. Érezhetően nagyobb számok. EQ2-es mechanikája van, ez más mint amit te néztél, de nem hiszem, hogy probléma származna belőle, egész egyszerűen annyi a dolog, hogy más tengelyek alapján mozog, mint az azimutális. Ha drágának tartod nézz szét feljebb az oldalon, jó minőségű távcsövek vannak itt és sokat véleményeznek is, illetve a leírások is jók.

2014. márc. 14. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a válaszokat. Így legalább mán értem hogy mi micsoda :)
2014. márc. 14. 20:24
 6/9 A kérdező kommentje:
*már
2014. márc. 14. 20:26
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

"Szépen hozza a Marsot? Én tegnap este a Jupitert néztem 150-es nagyítással és igencsak kicsinek láttam, "


Kis vöröses korongnak fog szépen látszani benne, sokkal többet egy komolyabb amatőr távcső sem igen fog rajta mutatni átlagos körülmények között. Nekem tegnap este néhány felszíni sötétedést sikerült kivennem a bolygókorongon 100x és 150x-es nagyításokkal egy jóval nagyobb 120/600-as refraktorral.


A Jupiteren látszani fognak a 70/500-assal az egyenlítői felhősávok, a Galilei-holdak. A Szaturnusz gyűrűje. A Vénusz fázisai. A Holdról nagyon szép részletgazdag képet fog mutatni. Fényesebb ködök, nyílthalmazok szintén felkereshetőek vele (sötét vidéki égen, több is).


Egyik amatőrtávcső sem (egy 20 cm-es Newton sem) fog neked olyan látványt nyújtani, mint amiket a képeskönyvekben látsz.


"Ez egy Newton távcső 114/900-as."


Gyereknek kezdéshez nem igazán ajánlanék egy Newton-rendszerű tükrös távcsövet. Ennél állandóan szabályozni (jusztírozni) kell a tükröket, ami persze elsajátítható, de mégiscsak macera és nem biztos, hogy egy gyerek élvezni fogja. Egy kis lencsés távcső azonnal felállítható és használható, nincs vele sok gond.


Ha kissé nagyobb teleszkópra is van keret, akkor ezt érdemes még megfontolni (bár ez már méretesebb darab, közel 1 méteres a tubusa):


[link]

2014. márc. 14. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim válasza:
A holdat, és a bolygók körvonalát
2014. máj. 1. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim válasza:
A skyWatcher 60/900refraktor EQ1 mit tudhat?teljesen nagyon kezdőként kérdezem.tudna segíteni valaki?köszi
2016. nov. 29. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!