Légy szíves fejtsd ki bővebben mire gondolsz, mert így ez egy rejtvény. Így nem kapsz értelmes választ.
Centrum országok = központi hatalmak?
Minek a centrumában vannak? Földrajzi, politikai, gazdasági, vagy valami más?
A jellemzőik összefüggenek a "centrumosságukkal"? Tehát fejtsd ki bővebben, ne hagyj bennünket - "válaszolókat" - kétségek közt vergődni. Így nem fogok jól aludni éjszaka... :DDD
dellfil
Első válaszoló: ismered a mondást, hogy ha hallgattál volna, bölcs maradtál volna? :)
1. Centrum és periféria fogalma
A mai világgazdaságban a centrumot a Triád alkotja. Ez jelenti Észak-Amerikát (USA, Kanada), Európa fejlett gazdaságú országait (EU régi tagállamai és EFTA) és Japánt, annak belső holdudvarával, a küszöb-országokkal (kistigrisek) együtt. A világ többi országaia Triádhoz képest kisebb vagy nagyobb mértékben, de félperifériának, ill. perifériának minősülnek.
2. A centrum jellemzői
A centrum országok gazdaságának legfőbb jellemzője, hogy a világgazdasági folyamatokat meghatározó, további fejlődést eredményező szerkezeti elemek a dominánsak. A gazdasági fejlődés szempontjából oly fontos innovációs központok a centrum térségben helyezkednek el, a történelmileg kialakult agglomerációkban (metropoliszok, megalopoliszok) vagy a tudatosan kiépített hálózatokban (pl. technopoliszok Japánban).
A centrum országokban az információgazdaság megerősödött, kialakulóban van az információs társadalom. A további fejlődés kulcskérdésévé vált magas színvonalú humántőke állománynak[1] jelentős koncentrációja figyelhető meg, amelyet külső forrás, az „agy-elszívás” is táplál.
A centrum országokban folyik a kutatás-fejlesztés (a transznacionális vállalatok és pénzügyi intézmények székhelyein), a globális üzletpolitikát meghatározó tevékenységek köre (fejlesztési stratégia kidolgozása, pénzügyek, nemzetközi marketing stb.), az információs, kutatási, felsőoktatási tevékenység stb.
Az ágazati szerkezetben egyre jelentősebb helyet foglalnak el a tercier szektor korszerű ágazatai (bank-, pénzügyi, biztosítási stb. szolgáltatások) és a kvaterner szektor (információgazdaság), amelyek együttesen egyre nagyobb részét adják a GNP-nek.
Az iparban megfigyelhető változás: a magas szellemi tőkét és kis nyersanyagot felhasználó ágazatok a dominánsak (a „high-tech”-t megtestesítő korszerű technológiák és az újdonság erejével ható, magas műszaki színvonalat képviselő termékek a dominánsak).
A centrum országok gazdaságai és vállalatóriásai tehát már rég lemondtak a feldolgozóipar minden ágazatának jelenlétéről és ha érdekeik úgy kívánják, egyes munkafázisokat vagy egész ágazatokat kitelepítenek a periféria országaiba.
A fejlett országok világgazdaságban betöltött domináns szerepköre nemzetgazdaságaik magas fokú belső integráltságával jár együtt. Ez azt jelenti, hogy a gazdaság különböző ágazatai, ill. az egyes termelési folyamatok között sokrétű kapcsolatrendszer áll fenn. A magasan fejlett infrastruktúra révén a termelés és a fogyasztás is szoros összefüggésben áll egymással.
A piacgazdaság kedvezőtlen társadalmi hatásait a fejlett államokban különböző szociális programokkal próbálják meg ellensúlyozni.
A gazdasági folyamatokkal összefüggésben, a civil társadalom a többpártrendszerű politikai demokrácia alapján szerveződik. Az állampolgári jogok tiszteletben tartása mellett a magántulajdon védelme az, amely a fejlett országok piaci alapon szerveződő gazdasági életének társadalmi alapját képezi...
Folytatás a linken olvasható vagy keress rá guglin és találsz rengeteg anyagot a témáról.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!