Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Milyen hosszú kötélre és...

Milyen hosszú kötélre és milyen tömegű testre van szükségem, ha Foucalult ingával ki szerelném mutatni, hogy a Föld forog?

Figyelt kérdés
Annyi eltéréssel, hogy nekem elég lenne, ha kb 2 órát lengene. Eddig 2 kg-os testtel és kb 2-2 méteres V alakú zsinórral próbálkoztam, de sajnos hamar leállt.
2014. febr. 19. 17:07
 1/5 Shai-Hulud ***** válasza:

[link]

A leírás szerint 3-10 méteres kötéllel, és minél nagyobb tömeggel próbálkozz.

(A lengés annál tovább marad fenn, minél nagyobb az inga energiája.)

2014. febr. 19. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

2 kg az kevés?

Egyébként az én feladatom az, hogy V alakban készítsem el. Így mindkét szára legyen 3 méter hosszú?

2014. febr. 19. 18:14
 3/5 anonim ***** válasza:

Ha jól értelmezem amit leírtál, két köteles V alakú felfüggesztést akarsz. Ezzel pont a kísérlet lényege vész el.

Egy kötél kell. Az inga tömege minél nagyobb, annál jobb.

Természetesen csak akkora, amekkorát a tartószerkezet,és a kötél biztonsággal elbír.

2014. febr. 19. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Egy kötéllel szeretném, de V alakban.


Így szól a feladat:

V-alakú felfüggesztéssel készítsünk ingát, amelynek mozgását (kitérését) valamilyen módon rögzítjük. (Ingatestként használhatsz tollat, színes folyadékot tartalmazó palackot, stb.), Úgy állítsuk be a rendszert, hogy ha lengésbe hozzuk az ingát, az ingatest majdnem minden pillanatban érje a talajt. Helyezzünk nagyméretű papírt az ingatest alá, és figyeljük meg, milyen görbe rajzolódik ki, ha hagyjuk lengeni. Mit látunk, milyen jelenséget szemléltettünk kísérletünkkel?

2014. febr. 19. 21:35
 5/5 Shai-Hulud ***** válasza:

Szerintem valamit félreértettél.

Nem a kötélnek kell V alakúnak lenni, hanem a felfüggesztési pontnak, mint amilyen az 1. hozzászólásomban látható Cardano-féle felfüggesztés. Ez adja a legkisebb súrlódást, kisebbet, mint a kötél hajlításakor fellépő súrlódás.

V alakú inga csak egy irányba tud lengeni, és ezzel éppen azt veszíted el, amire az egész Foucault-inga szolgál: kimutatni az inga lengési síkjának látszólagos elfordulását.


2 kg szerintem elég lesz... De próba szerencse! Ha este elindítod, és reggel még mindig viszonylag nagy kitéréssel leng, akkor van esélyed egy látványos kísérletre! :-)

2014. febr. 19. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!