Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A szivárványnak miért félkörív...

A szivárványnak miért félköríves formája van? Az biztos, hogy nem a Földgömb formája miatt, mert ugye annak sokkal nagyobb a sugara!

Figyelt kérdés

Tudom, kicsit furcsa a kérdés de nem "hülye"! Sokan nem tudják, nyilván nem azt kérdezem, hogy miért nem téglalap alakú, de érdekel, hogy miért olyan amilyen :D


Wikipédián nem találtam leírva!


[link]



2014. febr. 15. 16:18
 1/5 anonim ***** válasza:
73%
A szivárvány nem félkör, hanem teljes kör alakú. Így törik meg a hátunk mögül érkezõ napsugarakat a látómezõnkben levõ, tõlünk egyébként messze levõ vízcseppek. Csakhogy ennek a körnek egy része leggyakrabban a látóhatár "alá" esik, ezért lehet csak egy fél körívnyi részt látni a szivárványból.
2014. febr. 15. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
értem, köszi jár a plusz! de a formája miért "kör" alakú akkor? miért így törik meg a fény? van erre magyarázat, azon alapon, hogy minden kérdésre van válasz? :D
2014. febr. 15. 16:24
 3/5 anonim ***** válasza:

"de a formája miért "kör" alakú akkor? miért így törik meg a fény?"

Azért mert az esőcseppbe behatoló és onnan a megfigyelő szeméhez érkező piros színű fénysugarak által bezárt szög ~42 fok.

[link]

2014. febr. 15. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Igazából a szivárvány nem is kör (gyűrű) alakú, hanem csaknem (fél)gömb alakú :)

Ha megfigyeled, a szivárványban 6 (7) féle színt látsz. Legfelül (legkívül) van a piros, középen a sárga (zöld) legbelül pedig a kék (ibolya) szín. Ez a látható fénytartomány, az elektromágneses hullámok azon tartománya, amelyet az emberi szem is érzékelni képes.


Minél nagyobb az a szög, amit a 'napfény-esőcsepp-szemed' zár be, annál alacsonyabb hullámhosszú fénysugár jut a szemedbe. Viszont az emberi szem csak a 380-780 nm hullámhossztartományt képes érzékelni. A szivárvány nem látszó részét a szivárvány gyűrűjén kívül az ennél nagyobb hullámhosszú tartomány (infravörös, rádióhullámok) tölti ki, míg a gyűrűn belül az ennél a tartománynál nagyobb frekvenciájú fényhullámok (UV, röntgen, gamma) teszik (tennék) teljessé a gömbszivárvány "színeit".

(Ez csak azért nem teljesen igaz, mert a Föld atmoszférája kiszűri pl. a röntgensugarakat, tehát azt a részt egyébként sem lehetne a Földről látni. Viszont egy olyan bolygón, amelynek a légkörét kizárólag vízgőz alkotná, ott látszódna a röntgentartomány is - ellenben ott meg pl. a mikrohullámok nyelődnének el.)

2014. febr. 15. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%
Mert azoknak a pontoknak a halmaza, amelyek egy adott pontból azonos szög alatt látszanak, egy köríven helyezkednek el.
2014. febr. 15. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!