Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért rekedtek meg a majmok...

Miért rekedtek meg a majmok ezen az evolúciós szinten?

Figyelt kérdés
Miért nem éreztek késztetés a fejlodésre, úgy mint az ember.
2014. febr. 8. 19:42
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
89%

Egy csimpánz sokkal életképesebb a saját környezetében mint egy ember, ilyen szempontból fejlettebb is.


Az evolúció alkalmazkodást és nem fejlődést jelent. Gyakorlatilag értelmezhetetlen a "fejlődés" szó ebben a kontextusban. Különösen hibás feltételezés az, hogy az evolúciós változás bármiféle belső késztetés következménye lenne.


Ennyi erővel ugyanezt a kérdést a papucsállatkákra is feltehetnéd.

2014. febr. 8. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%
Az emberről ugyanezt elmondhatjuk.
2014. febr. 8. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
59%

A kérdező nyilván arra kíváncsi, hogy akkor a majmok miért nem fejlődtek tovább, illetve az ember miért lett ember.


Nos a majmok azért nem fejlődtek tovább, mert nincs miért tovább fejlődniük. Természetesen így is "fejlődnek" nagyon lassan, amit evolúciónak nevezünk, csak valamiért nem képesek olyan "fejlődésre" mint az ember.


És hogy az ember miért lett ember, és miért nem maradt majom? Na ezt nem tudom, örülnék én is ha valaki elmondaná, de szerintem keress rá kérdező, és ha tudod, nekem is mondd el :)

(De talán mert olyan helyen volt, ahol az intelligencia számított, és mindig kipusztultak azok az egyedek, akik nem voltak olyan intelligensek. Így egyre fejlettebb aggyal születtek, és a végén létrejött egy új faj.)

2014. febr. 8. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 BringaManó ***** válasza:
100%

Miért, megrekedtek?

(És mikor? Jó, lehet, hogy az elmúlt 2-3 hónapban éppen szünetelt az evolúció, nem tudom – nem voltam idén még az állatkertben –, de amúgy szerintem minden megy a maga útján, aggodalomra semmi ok.)

2014. febr. 8. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

Az evolúciónak nem célja a fejlett értelem, csupán egyetlen célja van: a fennmaradás, szaporodás.

Az agyméretnek van egy optimuma, ugyanis az agy is fogyaszt. Nyugalmi állapotban az energiafogyasztás harmadáért felelős.

Ha egy utód nagyobb fogyasztású aggyal születik, de a több esze nem eredményez arányosan több táplálékot, akkor ez a változás ki fog szelektálódni. Előbb hal éhen, mint a butább többiek. Evolúciósan felesleges túl okosnak lenni.


Most meg már nem is lehet, mert az ember elfoglalta ezt a szerepet. Még a fajtársainkat is kiirtottuk az élőhelyért ("csak a halott indián a jó indián"), nem valószínű hogy más fajokat engednénk a rovásunkra civilizálódni. Méghogy a gorillák saját kézbe vennék a tantálbányászatot! A delfinek meg a tengerfenéki mangántelepeken alkudoznak velünk - hát vegyék tudomásul, hogy itt minden az emberé!


Szóval jelenleg nincs erre mód. Ha az emberiség kihalna, de a majmok nem (mondjuk valami fajspecifikus betegségben), akkor előbb-utóbb újra kialakulna az emberszerű intelligencia, de ez nem egy nyílegyenes fejlődés, csak olyasmi, mint hogy a részeg tengerész előbb-utóbb beleesik a tengerbe, ha össze-vissza bolyong kilépve a parti kocsmából. Előbb valami olyasmi jön, hogy az okosabb hímek sikeresebbek a szaporodásban (a páva tolla is egy csomó "költség" meg kockázat, mégis fennmarad), majd csak utána fordul a dolog termőre, tehát megjelenik a tervezett-szervezett vadászat eredményeként a több kaja, majd háziasítás, növénytermesztés.

2014. febr. 9. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 sPombe ***** válasza:

3. megjegyzésre:

„És hogy az ember miért lett ember, és miért nem maradt majom? Na ezt nem tudom, örülnék én is ha valaki elmondaná”


http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..


Javasolnám ezt átolvasni, és talán innen érthetővé válik. A csimpánzok hasonló gondolkodási fejlődése ma is látványosan követhető egészen a szavanna széléig. Hogy miért nem tudnak tovább fejlődni, annak roppant egyszerű oka van: Mi magunk!


Az evolúciós komplexitásnövekedési pályának egy nagyon fontos követelménye van, hogy a populáció sikeres legyen, és egyre jobban tudjon terjedni, az egyedszám pedig exponenciálisan növekedjen, mert így biztosított a fejlődéshez az egyre nagyobb variáció. A csimpánzok az ember megjelenése óta folyamatosan szorulnak vissza, és a szaporodási rátájuk állandóan csökken, és jelenleg a kihalás szélén állnak. Meglehetősen furcsa lenne elvárni egy fajtól/típustól, hogy hurráevolúciót hajtson végre, amikor már a kihalás szélén tántorog.


Annak idején a szavannát számos emberszerű, de külön fajú hominida lény lepte el (mert lehetett, s mert volt erre hely). Az egyre nagyobb értelem versenyzett a másikféle értelmekkel, és a versenyben a külön fajok kegyetlenül kiszorították egymást az egész Földön terjedve (korántsem pusztáén erőszakra kell gondolni), és e küzdelem nyoma a fossziliák tanulmányozása mutatja, és végül csak a mi embertípusunk maradt.


Az értelem fejlődése nem tűr meg maga mellett más fajú értelem fejlődését, és most a csimpánzok kerültek sorra. A versenyben ők voltak a legkevésbé értelmesek akkoriban, így a kiszorítósdi ’játékba’ ők kerültek be utoljára, de sajnos számukra sincs kegyelem, mint ahogy az ember minden másféle állatot is szorít ki, és pusztít el, mert kell neki az élettér, ahogy hatalmas iramban szaporodik.

2014. febr. 9. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 sPombe ***** válasza:

"Most meg már nem is lehet, mert az ember elfoglalta ezt a szerepet."


Köszönöm. Frappáns leegyszerűsítése a sok pampogásomnak.


Az ökológiai tér az evolúciós 'fejlődésnek' akkor ad lehetőséget, ha van tér, és van környezeti kihívás, vagyis van valaminek a fejlődésére környezeti lehetőség és erőforrás. Minden ilyen lehetőséget elvonatkoztatva egy egy ökológiai fülkének hívunk.


A majmok számára mindez tragikusan 0-ra szorult vissza. Az elmebeli fejlődés számára csak az embernek nyitott az ökológiai fülke (niche), és minden létező más állat számára ez zárt jelenleg.


A majmok kizárólag akkor tudnának ezen az úton továbbhaladni, ha az ember kipusztulna, de akkor tutti látványosan nekirugaszkodnának a dolognak, mint ahogy azt a mai tények is igazolják, hogy bizony ők ma is ostromolják ennek az ökológiai fülkének a határait a szavanna szélén, csak éppen nem tudnak betörni miattunk.

2014. febr. 9. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%
Röviden: Mert az ember már elfoglalta a civilizált értelmes lény feliratú ökológiai fülkét.
2014. febr. 9. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 sPombe ***** válasza:

2. válaszra:

„Az emberről ugyanezt elmondhatjuk.”


Kiváló meglátás.


Ezek a fórumok – mindenhol a világban – kiválóan igazolják vissza a maglátásodat. Elképesztően ostobák vagyunk mi emberek, míg egyszerre elképesztően intelligensek is. Ez a kettő együtt kiváló vegykonyhája az ökológiai bombának.


Vallási fanatikusok óvodás szintű valószínűségszámítások legyártásába fektetik minden energiájukat, hogy a tájékozatlan közönséget győzködjék arról, hogy nincs evolúció. Didadalittasan emlegetik fel, hogy ha a majom nem evolválódik, akkor hol az evolúció?


A hétköznapi ember álmos szemekkel konstatálja a rémült állatvédők nyekergéseit, vészkiáltásait a majmok szörnyű iramú kipusztulásáról, majd szöget üt a fejébe a vallási fanatikusok majmos véleménye, és nem érti az egészet, jóllehet, az a hibás sztereotípia is ott dolgozik benne, hogy az erősebb kutya izél. De ekkor valahogy erre nem gondol, mert ő csak arról tud, hogy ez fajon belül igaz, pedig ugyan miért ne lehetne ez igaz fajok esetén is? Amikor az ember irtózatos háborúkat indított olykor csak pusztán azért, mert más emberek más eszméket, vagy vallásokat vallottak, majd pont egy másféle élet értelmét engedték volna elterjedni???


Látjuk a TV-ban, hogy pusztítják az erdőket, szántják fel a majmok lakhelyeit, ölik őket halomra, sőt megzabáljuk őket… stbstb. és azon elmélkedünk ásítva, hogy vajon miért nem fejlődnek a majmok? Lám, milyen igazuk van a vallási fanatikusoknak… Elképesztő! Helyette inkább az evolúció működésén, vagy nem működésén vitatkozunk.


Látjuk, hogy az ökológusok, állatvédők rémülten cikkeznek arról, hogy akár havonta tünnek el végelegesen állatfajok. Értjük, látjuk a TV-ből, hogy amikor becsapódott a Földbe egy aszteroida, akkor az állatok 60-65%-a kipusztult kb. 2 és 2,5 millió év alatt. Könyörgöm!!!


Tök ugyanezek voltunk mi emberek! Pont ugyanennyit pusztítottunk mi is szintén 2,5 millió év alatt! Olyanok vagyunk itt, mint egy katasztrófális becsapódás. És mi eközben azon elmélkedünk, hogy más miért nem fejlődik olyanná, mint mi. Meg kellene ismerni az evó működését, és ha minden ember értené, akkor el tudna borzadni, és ha mindenki végre egységesen megértené, hogy a bőrünkre megy a játék, akkor a nagy népi nyomás egészen másféle világot tudna kikényszeríteni, kilépve abból a kényszerképzetből, hogy mi vagyunk a legtökéletesebbek, amit a vallási fanatizmus hírdet semmi sem drága alapon.


De az evolúció sohasem kedvezett sokáig a túl erősnek, a túl agresszívnak, és ez nemcsak egyedre, hanem kompletten fajokra is igaz volt, és jelenleg is az élővilágban olyan ösztönök alakultak ki, amik békés együttműködést biztosítanak a gyenge és az erős között. Sokszor volt kiugrás, de ezek a fajok mindig záros határidőn belül kihaltak, mert felélték maguk körül a lehetőségeiket.


Van egy jó mondás. Aki a múltból nem tanul, az arra kárhoztattatik, hogy megismételje. Márpedig eddig minden hozzánk hasonló értelmi szintre lépő élet kiszelektálódott a Földről. Ha a majmok is eltűnnek, akkor csak mi maradunk.

2014. febr. 9. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 sPombe ***** válasza:

"Röviden: Mert az ember már elfoglalta a civilizált értelmes lény feliratú ökológiai fülkét."


Pöpec ;-)

2014. febr. 9. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!