Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mekkora a nehézségi gyorsulás...

Brain Storming kérdése:

Mekkora a nehézségi gyorsulás a vízben? Hogyan viszonyul a levegőben való gyorsuláshoz (és hogyan számítható ki!)?

Figyelt kérdés
Egyedül a közeg minőségétől (sűrűség, belső súrlódás, stb) függ?
2007. okt. 10. 00:12
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

A testre ható nehézségi erő folyadékban ugyanakkora, mint levegőben, de a folyadékokban az ellentétes irányú felhajtóerő nagyobb. Ez a sűrűségtől és a test térfogatától függ.

A viszkozitás (belső súrlódás) a közeg anyagától, hőmérsékletétől és nyomásától függ.

A gyorsulással ellentétesen hat még a közegellenállás is, amely a közeg sűrűségétől, a test mozgásirányra merőleges legnagyobb felületének nagyságától, a testnek a közeghez viszonyított sebességétől és a test alakjától függ. Nagyobb sebesség esetén a mozgó test mögött örvények képződnek.

2007. okt. 10. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

régi ugyan a kérédés, de azért...


Szóval fogalmi magyarázat:

A nehézségi gyorsulást a gravitáció okozza. Semmi köze a közeghez. A két tömeg távolságától és tömegétől függ. Hétköznapi ember által elérhető magaságok és mélységek esetén gyakorlatilag ugyanaz (valójában nem, de ez messzire vezet).

Amire te kérdezel, az a suhanás (süllyedés) közbeni gyorsulás. Ez megint nem túl jó kérdés, és azt is megmondom miért.

Egy közegben eső süllyedő testnek a gyorsulása nem állandó. A testere hat a gravitáció, a felhajtóerő és a közegellenállás (ami szintén erő). Ebből az első kettő nagyjából állandó, a harmadik viszont a sebességgel ő.

A dolog úgy néz ki, hogy test gyorsul, de egyre kisebb mértékben (a közegellenállás nő), egészen addig amíg az erők ki nem egyenlítik egymást, ekkor a sbesség beáll. Ezt hívják végsebességnek. Levegőben emberre (a közegellenállás függ a test alakjától, vagy ha úgy tetszik a zuhanási testhelyzettől) ez akár 200 km/h is lehet.

Vissza a kérdéshez. Kiszámítani gyakorlatilag nem nagyon tudod, csak ideális alakú testek esetében. Ha már kiváncsi vagy, akkor leginkább csak kisérletekkel tudod meghatározni.

(egyszerű esetben számítható, kell a gravitációs erő, a felhajtó erő és a közegellenállás, minthárom megtalálható ha jól emlékszem a négyjegyű függvénytáblázatokban)

2008. márc. 15. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!