Van itt olyan ember, aki foglalkozik csillagászattal profi szinten?
Engem a csillagászat kb egy éve kezdett nagyon érdekelni,azóta olvasgatok csillagászattal kapcsolatos könyveket,filmeket nézek ezen a téren stb.
De érzem,hogy nagyon keveset tudok még. Akit érdekelne,hogy tanítgasson engem az alapoktól kezdve,van ideje,írjon üzenetet,és a többit megbeszéljük :)
Köszi a választ!
Csak alap dolgokat szeretnék megtanulni,vagy egy kicsit nehezebbeket,számolások stb. Most állok pályaválasztás előtt,és az ELTE Csillagászati Tanszék,és a SZTE érdekelne. De hogy ne álljak nagyon az elején,meg szeretnék tanulni pár dolgot,és szívesen tanulok is akármit ami a csillagászattal kapcsolatos.
A fizika érdekel,főleg a hadronütköztető..részecskegyorsító..és tanultam is 3évig fizikát,de utolsó évben nem volt.
Ha ezt akarod majd tanulni tudnod kell,hogy megbecsült munkád itt Magyarországon nem nagyon lesz,potom pénzekért kell majd rengeteget gürizni,így elengedhetetlen a munkádért való rajongás
Amúgy engem is nagyon érdekel a csillagászat kis korom óta,többek között a fenti okok miatt nem erre a pályára mentem,így érdeklődésnél semmi több nem lett
A világban egyre kevesebb az igény a természettudósokra.
Ezt azért jó ha tudod....
Ezenfelül persze érdekes, és izgalmas a t-t világa, csak ugye pénztelen.
Az a probléma, hogy amiket írsz, ahhoz is tanulni kell jó ideig, hogy megértsd. Részecskegyorsító működésének leírásához kell egy kis mechanika és a statikus térelméletek. ((Matematikát értesd bele a két dologba, hisz a megfelelő matematika háttér nélkül egyiket se érted.))
Jelenleg én is csillagásznak tanulok. Ha előre akarsz tanulni, akkor leginkább a matematikát javaslom, mert általában klasszikus mechanikával kezdenek az egyetemek, mert ehhez kell a legkisebb szinten matek, de már ezt se érti az ember, ha nem tud deriválni/integrálni. Valószínűleg semmilyen csillagászattal kapcsolatos tárgyad nem lesz az első évben. Utána is csak olyanok mint a szférikus csillagászat, ami egyébként roppant unalmas, de ha veszel egy távcsövet, akkor annak a tárgynak nagy részét meg is tudod tanulni, ugyan is a kezeléséhez szükséges tudás egy része alkotja azt a tárgyat.
Szabadidőmben én szívesen mutatnék neked pár számítást, de ezzel két baj van. Egyrészt roppant hosszadalmasak tudnak lenni, a másik (szokásosan ide térve vissza), hogy matek nélkül nem értenéd. Azt mondom neked, hogy kezdj el tanulni differenciálszámítást és ha valamit nem értesz, akkor én most felajánlom neked, hogy nyugodtan írj nekem és segítek szívesen.
Csillagászatból számomra az elméleti asztrofizika a legkedvesebb, de ehhez tudni kell elég magas szinten az elektrodinamikát, mechanikát, termodinamikát és kvantummechanika sem árt. Tehát ha téged is ez érdekel, akkor türelem!
Amit még megosztanék veled, ha utánanézel dolgoknak és "ijesztő" számolásokat látsz, az ne befolyásoljon semmire, értem ez alatt, hogy megijedsz attól, hogy ez neked nem fog menni és ott akarnád hagyni, ha tényleg szereted, akkor idő ugyan, de mindent meg tudsz tanulni, nem kell hozzá zseninek lenni, csupán akarat és mint fentebb írták rajongás kell. A munkával kapcsolatban, fizetések nem a legjobbak itthon sehol sem, de azért nem halsz éhen, ha el tudsz helyezkedni csillagászként. Meg aztán, ha doktorit végzel, elmehetsz tanítani szabadidődben, ami szintén jó pénz. Aktívabb élettel össze tudsz hozni itthon is 400-500 ezres fizetéseket. Én emiatt egyáltalán nem aggódok. Ha elvégeztem az egyetemet, tudom, hogy azt csinálhatom amit szeretek. Innentől kezdve nem érdekel, ha nem havi 1 millát kapok, mint kint Amerikában. Több szempontból sem lenne rossz kimenni, de itthon is jó életed lesz.
Igazából, ha szereted/van érzéked a matekhoz, fizikához, és tanulni is fogsz az egyetemen, nem kell izgulnod amiatt, hogy valamit _még_ nem tudsz, amit kellene. Az egyetlen dolog, amit érdemes tudnod tényleg, az deriválás-integrálás, ahogy #6 is írta. Hajlamos a mechanikaoktató (ELTE, nevét fedje jótékony homály ;) ) úgy kezdeni, hogy megkérdi, tudtok-e deriválni, majd ezzel a lendülettel ignorálja is a nemleges választ (igaz, nem is tehet mást, ha tanítani akar) :). Mire a kvantummechához érsz (első igazán rázós tárgy szvsz., 4. félév), addigra meg kell legyen a matematikai alap hozzá, ha tanulsz.
Annyit fűznék hozzá, hogy első félévtől is vehetsz már fel csillagász tárgyakat, olyanokat is, amik amúgy is kellenek, és teljesíthető is (Bevezetés a csillagászatba I-II. pl). Egyébként teljesen egyetértek.
Sőt, kis mézesmadzag: 800k körüli fizetés is elérhető csillagászként, van rá példa.
Kérdező, ha gondolod, ide is írhatsz, ha erre járok, válaszolok.
Persze, nemcsak észlelések vannak ott, látogass el a honlapjukra, akkor sokmindent megtudhatsz róluk! Pont azért jöttek létre, hogy az amatőr csillagászokat egy közös egyesületbe gyűjtsék, és így tudjanak például közös programokat szervezni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!