Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha különböző kémiai anyagokból...

Ha különböző kémiai anyagokból élő szervezetek tudtak megjelenni természetes módon az akkori körülmények mellett, akkor a jelen modernt technika segítségével a tudósok is képesek életet teremteni az élettelenből?

Figyelt kérdés

Ha nem, akkor miért nem? Mit nem tudnak, amit a levegő nélküli, kopár föld nem tudott? Hiszen sokkal több anyag áll rendelkezésükre, a koncentrációt és a fizikai tényezőket is kedvükre állíthatják a laborban, keverékeket keverhetnek össze, ami a természetben így nem lehetséges, különböző eszközeik vannak, de én azt hallottam, hogy ez még nem sikerült az emberiségnek.

Az is kérdés, hogy vajon rendelkezésükre áll a megfelelő technika, vagy ezek inkább a hosszan tartó próbálkozásoktól függenek?


(ha linket küldesz, akkor azért a te saját véleményedre is nagyon kíváncsi vagyok ezzel kapcsolatban:) )


2013. dec. 27. 12:52
 1/6 anonim ***** válasza:

"levegő nélküli, kopár föld"

Tessék???

Sűrű légkör volt, napfény, víz, áram, és rengeteg szerves anyag! Szerinted mi kell még?


Megcsinálták laboratóriumban, és hetek alatt nagyon sokféle újabb szerves anyag keletkezett.

Olyan sok, hogy akkor ki sem tudták mind mutatni. Mostanában vizsgálták meg újra ezt a berendezést, és ismét egy csomó újat találtak.


Amúgy a tudósok is képesek lennének életet teremteni, ha rendelkezésre állna mindaz, ami akkor megvolt: vagyis 500000 év és egy teljes Föld változatos felszíne.


Mivel ez nincs meg nekik, ezért ma ez egy kicsit nehezebben oldható meg. De egy teljes vírust és egy baktérium DNS-ét már elkészítették így is, és most terveznek egy teljesen új - idáig nem is létező - baktériumot.

2013. dec. 27. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

"Sűrű légkör volt, napfény, víz, áram, és rengeteg szerves anyag! Szerinted mi kell még? "


Jó de ez a tudósoknak is a rendelkezésükre áll, csak a folyamatot kéne valahogy felgyorsítani.


És ha már képesek voltak baktériumot és vírust is előállítani, akkor már csak egy lépésre vannak a fejlettebb élőlényektől, hiszen a szöveteket is sejtek építik fel, csak azonos alakúak és működésűek. Tehát ha tudnak olyan sejteket előállítani, amik így összedolgoznak, már kész is van egy szövet. És mivel a természetben rengeteg fajta sejt van, tudják hogy merre kell indulniuk, ha mondjuk izomszövetet akarnak.


Az is megoldás lehet, hogy idővel rájönnek, hogyan kell átalakítani a DNS-t meg egyebeket, hogy egy életreképes, de egész más faj jöjjön létre, és ezt lombikban felnevelik, vagy beültetik annak a személynek, aki vállalja hogy megszüli.


Nem tudod, csináltak-e már hasonló kísérletet ez ügyben?

2013. dec. 27. 16:58
 3/6 A kérdező kommentje:
Ha valakinek van még ötlete, vagy tud valamit mondani ezzel kapcsolatban, azt szívesen meghallgatom.
2013. dec. 27. 22:43
 4/6 anonim ***** válasza:

Baktériumot még nem raktak össze egészet, csak a DNS-ét, és aztán ezt beültették egy baktériumba a sajátja helyett.

Ugyanis a vírus egyszerűbb dolog: a sejten kívül mozdulatlan, nem csinál semmit - és sokkal kisebb is, mint a baktérium. Van idő és mód összerakni, és csak akkor kezd mozogni, ha sejttel találkozik.


Míg egy sejtet menet közben kellene összerakni - úgy, hogy közben is él, és nem szabad elpusztulnia. Persze a valóságban nem így keletkezett - de nekünk nincs 500000 évünk kivárni, amíg véletlenül magától is létrejön, sok-sok egyszerűbb átmeneten keresztül.


Az emberi DNS kb. 3 m hosszúságú - és törik. Ha egy sejt meghal, akkor pár órán belül már elég sok darabban van a DNS magától is. Az élő sejt ezt folyamatosan javítja.


A mostani kísérletekben a létező legegyszerűbb baktériumokat vizsgálják: mi az, ami fölösleges belőlük? Mivel a baktériumok szeretnek DNS darabokat átadni egymásnak, ezért biztos, hogy vannak ilyen szakaszok.

Ha ezt tisztázták, akkor össze fognak rakni egy, a jelenleginél is kisebb baktérium DNS-t - és ezt fogják szaporítani, más baktériumban. Utána majd külön beletesznek olyan DNS darabokat is, amivel pl. termel valamit, amire szükségünk van.


Önálló szövetek készítése: ilyet is csináltak már, többfélét. Általában őssejtekkel kísérleteznek, és nagyon sok mindent állítottak már elő: emberi fület (egér hátán), fogat (egér hasában - sajnos ez még nem tökéletesen olyan, mint az eredeti), egyszerűbb szerveket.

Készítettek hamburgerhúst is, de egyelőre elég rágós, mint a kagyló, mert csak izomsejt van benne, zsír még nincs.

Meg elég drága, mert erek sincsenek benne, táptalaj kell. Ezért aztán egyelőre érme nagyságú az egész.

2013. dec. 28. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

A saját szavaimmal elmondom mit hallottam nemrég a vírusokról:

Vannak olyan kristályok, amelyek a körülöttük lévő anyagokat átalakítják a saját anyagukká. Pl. egy kavics nagyságú kristály, amit (ez csak egy példa) ha ezer évig világítanának lámpával, akkor fölvenné a fotonokat és átalakítaná a sajtjává, tehát elkezdene nőni. Na most egy idő után olyan kristály alakult ki, ami a környező anyagok elemeit (atomok, molekulák) saját anyagává változtatta át, de úgy, hogy elmozdult a tárgy felé. Ezek a vírusok, amelyek valójában halottak, pontosabban tárgyak. Csak olyan tárgyak (kristályok), amelyek ha olyan anyag mellé kerülnek, akkor önmásolásba kezdenek (akaratukon kívül, hiszen nem élnek). Később egyre változatosabb önreprodukáló kristályok (vírusok) jelentek meg, amelyek burkot növesztettek maguk köré, de persze ez is csak véletlen, hiszen amelyek ezt nem tették meg, azok sokkal könnyebben megsemmisültek. Ezek később továbbfejlődtek baktériumokká, egysejtűekké. De ezek nem azért vadásszák le egymást pl. az emberi szervezetben, mert védekeznek, hanem mert olyan önreprodukáló anyagból vannak, amelyek átalakítják a környezetük a saját anyagukká, és így osztódnak.

Nem tudom mennyire igaz-e, de szerinted van valóságalapja?

2013. dec. 28. 21:52
 6/6 anonim ***** válasza:

Nincs.

Fotonból így nem lesz anyag.

A kristály pedig akkor marad tiszta növekedés közben, ha körülötte csak a saját anyaga van. Ilyenkor sem az anyagot alakítja át, csak az anyag szerkezetét (elrendeződését).


Úgy képzeld el, hogy veszel egy halom téglát. Ezeket, ha csak egymásra hányod, akkor egy amorf, össze-vissza szerkezet alakul ki belőle, sok hézaggal.

De ha közben rázod is, akkor szépen egymás mellé állnak a téglák, és kialakul belőlük egy szabályos szerkezet, ahol minden tégla ugyanarra mutat.

2013. dec. 29. 02:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!