Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Valaki el tudná nekem magyaráz...

Valaki el tudná nekem magyarázni a "derivált" fogalmát?

Figyelt kérdés
És néhány képletet a kiszámításhoz ill.ábrázoláshoz.A wikipédia nem akar segíteni nekem.

2013. dec. 19. 22:09
 1/8 anonim ***** válasza:

Talán a legegyszerűbben: A derivált megadja a meredekségét egy egyváltozós függvény görbéjéhez rajzolt érintőnek.


Próbáld meg értelmezni! Van egy függvényed, ehhez egy pontban húzol egy érintőt. A derivált ennek az érintőnek a meredekségét adja meg. Ennyi. :)


Nagyon hasznos függvényvizsgálatkor. És elengedhetetlen hogy tudd az integráláshoz.


Úgy emlékszem pár képlet van a függvénytáblában :)

2013. dec. 19. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
58%
2013. dec. 19. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 Tom Benko ***** válasza:
Ha létezik olyan A szám, hogy a \lim\limits_{x\rightarrowx_0}\frac{f(x)-f(x_0)-A(x-x_0)}{|x-x_0|}=0 határérték létezik, akkor azt az f függvény x_0 pontbeli deriváltjának nevezzük. Praktikusan \mathbb{R}-en értelmezett függvények esetén ezt lehet az érintőként értelmezni.
2013. dec. 20. 06:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Baromi egyszerű. Képzeld, hogy egy domboldalon szánkózol. A szánkó haladási iránya minden pillanatban valamilyen szöget zár be a vízszintessel aszerint, hogy a domb abban a pontban éppen milyen meredek. A derivált ennek a szögnek a tangensét adja meg.


Matematikailag megfogalmazva: mivel ugye a szánkó haladási iránya mindig érintő irányú, a derivált is mindig egy függvény meredekségét adja meg az egyes pontokban az iránytangens formájában, ami az érintő vízszintessel bezárt szögének tangensét jelenti.

2013. dec. 20. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
A gyk nemigen tud mit kezdeni a latex formulákkal egyébként.
2013. dec. 20. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 Tom Benko ***** válasza:
Tudom. De még mindig igényesebb, mint sok itt látott bénázás.
2013. dec. 21. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Ezt erősen kétlem.
2013. dec. 21. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 Tom Benko ***** válasza:
Én nem. Elég gyakran találkozom itt meglepikkel...
2013. dec. 22. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!