Melyik erősebb sav: a kén vagy salétrom sav?
Paraktice a savak erősségét vízzel szemben mérjük általában. Ha megvizsgáljuk, hogy a savak milyen mértékben disszociálnak, akkor azt definiáljuk erősebbnek, amelyik nagyobb mértékben tette ezt.
Kvantitatíve a savállandó jellemzi ezt legjobban.
A kénsav és a salétromsav első savállandóját összehasonlítva egyértelmű lenne, hogy a kénsav nyer.
Nem találtam hirtelen eléggé hiteles forrást a két savállandó értékére, de kis irodalmazás után biztos rá lehetne bukkanni (bár az is biztos, hogy ahány könyv annyi adat lesz).
A salétromsav, mert a kén az nem savas.
Na jó, viccet félretéve:
Első lépésben mindkettő erős sav, azaz közel 100 %-ban disszociál (a savak erősségét jellemző savi disszociációs állandója ~1). A további lépésekben már csak középerős/gyenge savak, az ezekből jövő savasság az első lépéshez képest elhanyagolható!
Az viszont már befolyásolja savasságot, hogy milyen a koncentrációja. A tömény kénsav 98%-os, a tömény salétromsav 68%-os (mindkettőből előállítható töményebb verzió egy kis trükközéssel, de állás közben kiszáll belőle az oxid, mint a szódavízből!), ez alapján a salétromsav erősebb.
De ez a különbség még így is elenyésző!
Utolsó: baromság amit írtál.
Salétromsavból is van 100%-os ("füstölgő salétromsav").
Hogy melyik erősebb sav, azt a Kd dönti el; egyértelműen a kénsav erősebb, legalábbis az első disszociációs lépcsőben.
A maróhatás más dolog.
Te írsz hülyeséget: erős savaknál a Kd~1, csak gyenge savaknál van értelme összehasonlítani!
Ugyanolyan koncentráció esetén ugyanolyan erős savak!
(Kénsavból is van ~100%-os, ha óleumót nyeletünk el vele, de attól nem lesz stabil, mint ahogy a 98%-os salétromsav sem.)
Tévedés, nem csak gyenge savaknál van értelme savállandóról beszélni.
Az más kérdés, hogy a többség általában mindig-mindent csak vizes közegben képzel el és ott valóban nem sok értelem van különbséget tenni a salétromsav és a H2SO4 molekula 1. disszociációjának mértéke (azaz a "savasságuk erőssége") között.
Megjegyzem: ha tetszik, ha nem még vízzel szemben is erősebb sav a H2SO4, mint a HNO3 (első lépésben persze). Ugyanis 1. van savállandója az erős savaknak is, konkrét számérték, nem csak "~1", még akkor sem, ha a középiskolai könyvek (és némely egyetemi jegyzetek is) többsége ennyivel lerendezi a dolgot; 2. a kénsav Ks (vagy ha jobban tetszik: Kd) értéke nagyobb, mint a salétromsavé (Így általánosan fogalmazva, ez vízzel szembeni viselkedést mutat).
Érdemes megvizsgálni a két vegyület "savasságát" olyan anyaggal szemben, ami sokkal gyengébb bázis a víznél, még ilyen erős savakkal szemben is.
Gondolom nem okozok meglepetést, ha azt mondom, hogy az ilyen anyagok "felnagyítják" a savas karakterül béli különbséget. Ilyen anyag lehet pl. az ecetsav. Jégecetes közegben gyönyörűen nivellálódik a két sav; az ilyen közegben mért savállandók is biztosítanak minket a korábbi állítás helyességéről, miszerint a kénsav erősebb sav, mint a salétromsav.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!