Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mire jó az önindukció?

Mire jó az önindukció?

Figyelt kérdés
Most tanulmányoztam és lényegében amit megtudtam, hogy az áramkörben lévő áram változtatásával egy ellentétes irányú elektromotoros erő jön létre. Ez akadályozza az őt létrehozó hatást vagy inkább csökkenti. Mire jó ez? Avagy miért jó ez? A kölcsönöst megértem, annak látom is sok gyakorlati hasznát, de ennek?

2013. dec. 5. 21:00
 1/4 anonim ***** válasza:

Az önindukciót nem "feltalálták", mint a mobiltelefont, hanem egy természeti jelenség, tehát nem azért van, hogy jó legyen vagy rossz. A gravitációról sem szokás megkérdezni, hogy "mire jó".


Egyébként attól függetlenül, hogy nem az ember találta fel, hanem a természet, még elég nagy "haszna" van. Ha ugyanis nem lenne, akkor minden fém azonnal megolvadna a benne magától gerjedő áramtól. Arról nem beszélve, hogy nem lenne igaz az energiamegmaradás, meg úgy kb semmi a fizikából, vagyis valószínűleg nem létezne a világ.

2013. dec. 5. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Értem, igazad van, nem is tudom miért nem gondoltam bele jobban. Köszönöm a válaszod!
2013. dec. 5. 22:58
 3/4 A kérdező kommentje:
Gondolkodtam rajta megint és szerintem hibás a gondolatmeneted. Ha nem lenne önindukció, attól még lenne energiamegmaradás és a fémek se olvadnának meg, ez akkor lenne, ha nem lenne ott a mínusz előjel. Ha nincs indukció, akkor gerjesztés sem lenne, szóval áramvoltoztatás esetén semmi nem történne csak változna az áram. Amit te leírtál csak akkor jönne létre, ha az indukciós törvényben nem lenne negatív előjel. Nem?
2013. dec. 6. 10:31
 4/4 anonim ***** válasza:

Igen, igazad van, pontatlanul fogalmaztam, közvetlenül az önindukció hiánya még nem okozná az energiamegmaradás sérülését, és nem keltene nagy áramokat, igen, valamiért arra gondoltam, hogy ha az önindukció iránya ellentétes lenne, akkor lenne ez.


De ha továbbgondoljuk, és feltételezzük, hogy a sima indukció létezne, önindukció meg nem, akkor mégis csak valami ilyen eredményt kapnánk, mert akkor például mi történne egy transzformátorban? Amikor a primer tekercsre rákapcsolnánk egy állandó feszültséget, abban azonnal kialakulna az I=U/R áramerősség. Ennek a változási gyorsasága elméletileg végtelen nagy lenne (gyakorlatilag a tekercs kapacitása korlátozná csak, ami kicsi). Tehát a másik tekercsben óriási feszültség keletkezne. Ha rövidre van zárva, akkor ez óriási áramváltozást is jelent pillanatok alatt, ami újabb mágneses teret hozna létre az első tekercsben, stb, így valószínűleg mégis csak jól felgerjesztenék egymást szinte a semmiből.


Rezgőköröket is nehéz lenne elképzelni önindukció nélkül, hiszen a tekercseknek nem lenne induktív ellenállásuk, így a frekvenciájuk végtelen lenne.


De a lényeg az, hogy az indukció és önindukció nem két külön jelenség, ugyanarról az indukcióról van szó, csak az a különbség, hogy mire gyakorolt hatását nézzük. Ha valami másra, akkor indukciónak nevezzük, ha önmagára, akkor önindukciónak.

2013. dec. 6. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!