Az emberi sejtekben nyugalmi állapotban csak simán 23 DNS szál van (nem 46 ) és sejtosztódáskor megduplázódik azaz 23 pár lesz?
Ebbe én is belekavarodtam valamelyik nap :)
No szóval, 23 pár kromoszómád van nyugalmi állapotban. Ezek egyszálas kromoszómák, melyek közül az egyazon géneket (de különböző alléleket) hordozók állnak párba. Természetesen a párok egyik tagja az anyától, a másik az apától örökölt kromoszóma.
Tehát tulajdonképpen 23 anyai és 23 apai kromoszómád van nyugalmi helyzetben, amik csak egyes gének alléljait tekintve különböznek egymástól. (Pl lehet, hogy az apai DNS-ben barna szem van kódolva, az anyai DNS ugyanezen génszakaszán kék)
Illetve a nemi kromoszómák esetében komolyabb ennél a különbség.
Viszont nem szál, hanem kromoszóma, mert ezek többszörösen feltekeredett, erősen kondenzálódott DNS darabok, nem csak egyszerű DNS szálak.
Alapállapotban a transzkripciotikusan aktív DNS állomány nincs kromoszómákba tekeredve. Mikroszkópban ilyenkor nem is elkülöníthetőek az egyes kromoszómák szakaszai, gyakorlatilag homogénnek tűnik az egész.
Amikor sejtosztódáskor a DNS feltekeredik a kromoszómaalakba, akkor viszont arra az időre inaktívvá válik, sejtosztódás alatt nem működik az RNS szintézis. Ebben az állapotban beszélünk heterokromatinról (a nyugalmi, nem feltekeredett DNS az eukromatin), ahol, ha jól tudom, a hisztonfehérjék elrendeződése miatt nem tudnak bekapcsolódni a megfelelő enzimek, hogy megkezdődhessen a transzkripció.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!