A dinoszauruszok nem is voltak olyanok, mint amilyennek elképzeljük őket?
Állítólag a hatalmas T-rex-nek tollai voltak, és inkább hasonlított egy óriáscsirkére, mint egy félelmetes szörnyetegre.
A velociraptor is egy földszintes tollas élőlény volt.
A madarak a legközelebbi rokonaik.
Például az elefántok ősei a mamutok, hasonlítottak az elefántra, de nagyobbak és erősebbek voltak.
Az élőlények idővel "visszafejlődnek"?
A hatalmas szörnyből egy kis madár lesz?
A T-rexnek legalább 20 alfaja volt és ezek különböző képpen néztek, valamint évmilliók alatt elég jelentős változások történhetnek.
Az evolúcióban nincsen olyan, hogy fejlődés, visszafejlődés meg pláne.
Az evolúció csak változást jelent és igen, a hatalmas szörnyből kis madár lett és ez evolúció.
Óriáscsirke 25cm-es fogakkal... aha. A velociraptorról meg sosem gondolták, hogy olyanok, mint a Jurassic parkban. Oda kellett még egy csúcsragadozó. Amúgy igen valószínű, hogy tollasok voltak, és ettől függetlenül csonttani megfontolások alapján régóta tudni lehetett, hogy a dinoszauruszok legközelebbi ma élő rokonaik a madarak. (Szigorúan rendszertani megfontolások szerint a madarak valójában ma élő dinoszauruszok)
"Az élőlények idővel "visszafejlődnek"? A hatalmas szörnyből egy kis madár lesz?"
Nem. Teljesen téves következtetés.
1) akkor a dinoszauruszok még nagyobb őshüllőkből fejlődtek ki? Amik mégnagyobbakból? :) Nem.
2) a madarak nem a nagy dinoszauruszokból fejlődtek ki. Azok utódok nélkül kihaltak. A dinoszauruszok csak kics csoportja volt nagy méretű, bár azok könnyebben fosszilizálódtak, és a populáris kultúrában jobban mutatnak. Egyszerűen arról van szó, hogy vannak olyan élethelyzetek, amikor a kisebb méret előnyt jelent. A mamutokat meg, minden valószínűség szerint az ember irtotta ki, az emlős makrofauna többi tagjával egyetemben.
Mindenesetre, amíg nem tudunk dinoszauruszokat klónozni, vagy nem csinálunk időgépet, csak találgatni tudunk, hogy hogyan is néztek ki valójában a dinoszauruszok. Az a szerencsénk, hogy nagyon sok lelet kerül elő, és így egyre pontosabb elképzelésünk lehet róluk.
A pontos kinézetükről azért nem tudunk sokat, mert az őshüllőknek jórészt csak a csontjai maradtak meg, a kültakarójuk nem.
A madarak a legközelebbi rokonaik? Ebben nem lennék biztos, tekintve, hogy a dinoszauruszok a hüllők osztályába tartoznak, akár a ma élő hüllők, ezzel szemben a madarak pedig a madarak osztályának egyedei.
A visszafejlődés alatt mit értesz? Csak nem az adaptív szétterjedést?
"Ebben nem lennék biztos, tekintve, hogy a dinoszauruszok a hüllők osztályába tartoznak, akár a ma élő hüllők, ezzel szemben a madarak pedig a madarak osztályának egyedei. "
Ez egy kb 6o éves osztályozása az élőlényeknek, és azért lett idejétmúlt, mert az új leletek fényében kijelenthető, hogy a madarak és a hüllők nem egyenrangú csoportok, hanem a klasszikus hüllő csoportba a madarak is beletartoznak. A mai rendszertan igyekszik az evolúciós leszármazási vonalakat figyelembe véve rendszerezni az élőlényeket. Itt egy ábra, ami mutatja, hogy hogyan illeszkedi a madarak csoportja a dinoszauruszok közé:
Érdekes tudni, hogy a krokodil közelebbi rokonságban áll a madarakkal, mint a gyíkokkal. :)
Egyébként "visszafejlődés" nincs, csak környezethez való alkalmazkodás. De, valóban, ha az adott környezetben egy más forma az előnyös, vagy más betöltetlen ökológiai fülke van szabadon, akkor az állatok nőhetnek vagy összemehetnek évmilliók alatt, aszerint hogy mivel boldogulnak jobban.
Mások is megtették, de én is jelezném:
A kis madár ma is él. A hatalmas dinoszaurusz kihalt. Tehát a kis madár sokkalta életképesebb, mint a hatalmas dinoszaurusz. És az evolúciónak csak és kizárólag ez számít - ki tud jobban túlélni.
A dinoszauruszok nem tartoznak a gyíkok közé. Teljesen más fejlődési vonalakat képviselnek -- a gyíkok a Lepidosauromorpha, míg a dinoszauruszok az Archosauromorpha csoportba tartoznak.
Ahogy írták, a modern filogenetikus rendszertan az élőlényeket családfájuk alapján rendszerezi. Mint ilyen, a madarak a dinoszauruszok közé tartoznak, pontosabban a hüllőmedencéjű Theropodák csoportján belül a Tetanura Coelurosauriák Maniraptora kládjának (ahová a raptorokat is sorolják) az Avialae csoportjába -- persze ez egy leegyszerűsített családfa, mert fejből írtam és pár köztes alcsoportot kihagytam. A lényeg, a madarak dinók, ugyanúgy, ahogy mondjuk egy T. rex vagy Triceratops is. Közeli rokonaiktól első látásra gyakorlatilag megkülönböztethetetlenek lennének.
Egy ezzel foglalkozó elég népszerű írás itt található: [link]
De a Wikipédia sem írja másképp.
A kérdező kérdéseit mások már jól megválaszolták. De hogy kizárólag a címben feltett kérdésre feleljek: valószínű. Az elmúlt egy évben az All Yesterdays című könyv kiadásával felerősödött egy radikális új paleoművészeti forradalom, ami a dinoszauruszokat és más őslényeket vadabbnál vadabb módokon ábrázolja. Érdemes utánanézni, rengeteg furcsa, de mégis tudományosan reális rekonstrukciót lehet találni.
Ennek a "mozgalomnak" a lényege, hogy megmutassa az embereknek, a Jurassic Park meg hasonló művek által elhíresült dinó-kinézetek ugyanolyan elavultak, mint a 20. század közepének mocsárban élő, lomha szörnyábrázolásai.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!