Ha egy elem - pólusát vezetékkel összekötök egy izzó egyik érintkezőjéhez, a másik érintkezőt leföldelem, miért nem világít az izzò?
Mert az elemnél nem indul meg az elektron áramlás, hiszen nincs zárva az áramkör. A levegőből a pozitív pólusra nem fognak "gyűlni" az elektronok.
A konnektornál a föld általában fizikailag össze van kötve az erőművel - de mindenképpen záródik az áramkör. Ha nem záródik, akkor nem is fog megrázni :) Tehát ha megfogod a konnektorban a fázist, és pusztán a talajon megállsz, nem fog történni semmi, mivel te ellenállásod jóval nagyobb, mint amekkora a potenciál-különbség a fázis és a föld között van (vagyis nem zár meg). Ha a földelést, vagy a nullát fogod meg a másik kezeddel, akkor záródik az áramkör (amennyiben a föld valóban föld, tehát van is kötve valahová), akkor te rajtad záródik az áramkör, és megráz az áram. Ugyanez egy magasfeszültségű távvezetéknél már teljesen más téma - ott eléggé nagy a potenciál-különbség, és "átüt" rajtad.
Egyenáramú rendszerekben és erre legjobb példa a
városi vasutak.....:
Negatív visszavezetésnek becézett kábelekkel,
össze kell kötni az egyenirányító
negatív pólusát a sínnel.
(Hiába van elvileg föld potenciálon a vágány, azon át nem záródik kielégítően az áramkör. Óriási veszteséggel, rossz hatásfokkal lehetne elviekben földelve üzemeltetni.
Az elem pedig ehhez hasonlít a legjobban, sőt elenyészően kicsi áramerősség képes földhurkos kísérletekhez is.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!