Elágazásban elágazás! Hogyan nevezzem el?
Nagyon szeretem a kémiát, és értem is, ezért sokat foglalkozok vele. Azonban nemrég találkoztam egy problémával, amit azóta sem sikerült megoldani, nevezetesen a szénhidrogének elnevezése esetén: amikor az elágazás is elágazik. Már a legegyszerűbb esetben is gondban vagyok, amikor egy izobután kapcsolódik, hiszen már ebben az esetben is kétféleképpen kapcsolódhat a főlánchoz.
Íme egy eset, amit biztos, hogy rosszul neveztem el, de hogy el tudjátok képzelni, mi a gondom:
2,2,5,5-tetrametil-3-izobutilhexán
Az izobutil a főlánchoz kapcsolódhat tercier szénatomjával (így kvaterner lesz), ill. láncvégi, primer szénaomjával (így szekunder lesz). Hogyan tudnám jelölni, hogy melyikkel kapcsolódik?
És a bonyolultabb esetekben hogyan kell eljárni?
A válaszokat előre is köszönöm!
A válaszokat előre is köszönöm!
Szia! Gyorsan összedobtam egy ábrát, menjünk most végig rajta hogy mi miért van így.
Azért használtam benzolt, mert így jól látszik a rá felpakolt csoportok nevezéktana. Megjegyzem, ezek nem helyes IUPAC-nevek, de az elágazó csoportokat jól bemutatja. Először is van a normál-butilbenzol, itt nincs semmi különös, a butilcsoport a végével kapcsolódik a gyűrűhöz. De mi van akkor ha a butilcsoport a 2-es szénatommal kapcsolódik? Nos, a csoportot ekkor is butilcsoportnak hívjuk, de oda kell írni a "but" és az "il" közé, hogy melyik szénnel kapcsolódik a benzolhoz, ezért lett but-2-il.
Nézzünk egy nehezebbet. Ilyen bonyolult ábráknál mint a 3., felejtsük el egy pillanatra a benzolt és nevezzük el csak a kapcsolódó csoportot. Ez egy nonán, amin van egy etil a 3-as szénen, és egy metil az ötösön, tehát ez egy 3-etil-5-metilnonán. Node ez egy benzolhoz kapcsolódik, mégpedig a 4-es szenével, ezért lett (3-etil-5-metilnon-4-il)-benzol. Végül az utolsó ábrán ugyanez a molekula található 2 db kettőskötéssel, ezt már gondolom magadtól is érted hogy miért ez a neve. Remélem segítettem, de ha nem világos valami, szólj :)
A leghosszabb szénlánc adja az alapvegyület nevét, tehát heptán lesz (C* aszimmetrikus szénatom, ami S vagy R térszerkezetű):
CH3-C[(CH3)2]-CH2-C*H[C(CH3)2-CH3]-CH2-CH(CH3)-CH3
4S-4-terc-butil-2,2,6-trimetil-heptán
4R-4-terc-butil-2,2,6-trimetil-heptán
vagy
4S-2,2,6-trimetil-4-(1,1-dimetil-etil)-heptán
4R-2,2,6-trimetil-4-(1,1-dimetil-etil)-heptán
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!