Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mennyi a ph értéke ennek az...

Mennyi a ph értéke ennek az oldatnak?

Figyelt kérdés

[HCl]=10^-8


ennek a pH értéke érdekelne. ugye a ph az oxónium ionok tozes alapú logaritmusának negatív értéke. ezek szerint ez:

-lg10^-8=8 lenne? az órán ezt kérdeztem a tanártól, és azt mondta, hogy igen, mert ilyenkor az oxónium ionok koncentrációja alacsonyabb, mint a hidroxid ionok koncentrációja. ez eléggé furcsán érintett, mert nem hittem el. akkor ha semleges oldatba (mondjuk deszt. víz) nagyon nagyon kicsi sósavat teszünk, akkor az erősen lúgos kémhatású lesz? mi van akkor, ha 10^-14 mol HCl van 1 dm3 oldatban?


Össze vagyok keveredve egy kicsit. Tudnátok tisztázni ezt egy kicst, mert nem nagyon vagyok képbe most...


2013. okt. 24. 20:47
 1/2 sadam87 ***** válasza:

Természetesen ha savat adunk tiszta vízhez, az nem fog lúgos kémhatást okozni (és elég szomorú, ha a tanárod ezt mondta.) A fent említett oldat pH-ja kicsit kevesebb lesz, mint 7.

A pontos számolásra sajnos nem emlékszem biztosan, de megpróbálom felidézni:

A desztillált vízben is van valamennyi oxónium, illetve hidroxid ion, 25 °C-on 10^-7 ml mindkettőből. Ha 1 dm^3 vízhez 10^-8 mol HCl-t adunk, az a vízben disszociál (teljesen, hiszen erős sav), a H+ pedig vízmolekulának adódik át, azaz 10^-8 mol oxóniumiont képez. Tehát 1,1*10^-7 M lenne az oxóniumion koncentráció, de így az oxónium- és hidroxidionok koncentrációjának a szorzata nagyobb lesz, mint a vízionszorzat. Ezért az egyensúly a vízképződés felé tolódik el (az oxónium a hidroxidnak protont ad át) amíg be nem áll az egyensúly. Ezt most nem számolom ki pontosan, de nagyjából 1,05*10^-7 M-os oxóniumion koncentrációnál lesz, ami nagyon enyhén, de savas kémhatást jelent.

2013. okt. 24. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 GLadislaus ***** válasza:
100%

Én ezt a következőképpen csinálnám...

Tudjuk, hogy az oldat elektromosan semleges, azaz a pozitív és a negatív töltésű ionok koncentrációinak összege azonos.

Az oldatban csak egyféle pozitív ion van: a H3O+

Negatív kétféle: OH- és Cl-

Tehát a fenti semlegesség miatt:

[H3O]=[OH]+[Cl]

A HCl erős sav, úgy vehetjük, hogy teljesen disszociál, tehát [Cl]=HCl=10^-8 mol/dm^3. Emiatt a fenti egyenlet:

[H3O]=[OH]+10^-8


A vízionszorzat itt is érvényes:

[H3O][OH]=10^-14

Ebből: [OH]=10^-14/[H3O]

Ezt behelyettesítve a fenti egyenletbe ezt kapjuk:

[H3O]=10^-14/[H3O]+10^-8

Kicsit átrendezve a következő másodfokú egyenletet kapjuk:

[H3O]^2-10^-8*[H3O]-10^-14=0

Ennek a pozitív megoldása a következő:

[H3O]=1,051*10^-7

Ebből a pH=6,99.

2013. okt. 25. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!