A pH-t értelmezik 1 M-osnál nagyobb koncentrációkra is, szóval létezik-e olyan hogy mondjuk -1-es pH?
A kérdés jó, mert érdeklődő, de ehhez meg kell érteni a koncentrációt, amivel a pH dolgozik.
Mivel a koncentráció egy arány mennyiség. Egy mól anyagban sosem lehet több, mint egy mól anyag, ezért a koncentráció értéke ]0,1[ nyílt intervallum. Ennek logaritmusa sosem lesz pozitív szám
A 14-e pH azt jelenti, hogy a hidrogénion (H+) koncentráció 1 / 100 000 000 000 000
1-es pH azt jelenti, hogy [H+] = 1 / 10
0-ás pH azt jelenti, hogy a [H+] = 1/1
Lehet, például tömény kénsavban, salétromsavban, sósavban.
#1 A linkelt oldalon semmi nem utal arra, hogy ne lehetne a pH alacsonyabb 0-nál (kivéve, hogy a rajzolt skálák addig tartanak, de az nem jelent semmit).
#2
A koncentráció definíciója: az oldott anyag anyagmennyisége/az oldat térfogata. Mint a kérdező is írja, az értéke túllépheti az 1 mol/dm^3-t.
A pH-t mégis ritkán használják túlzottan savas, illetve lúgos oldatok esetén. Ugyanis a a pH pontos definíció szerint a hidrogénion aktivitásának (parciális moláris szabad entalpiájának) negatív logaritmusa. Kis koncentráció esetén az aktivitás lényegében megegyezik a koncentrációval. Nagyobb aktivitás esetén viszont az eltérés a kettő között egyre nagyobb lesz, azaz a pH-ból nem tudjuk közvetlenül meghatározni a hidrogénion koncentrációt. Egy bizonyos szintnél alacsonyabb illetve magasabb pH esetén a pH mérés is egyre több nehézségbe ütközik.
Extrém savas oldatokban más skálákat, például a Hammett-skálát használják.
#1:
Nem tudtad rosszul és nem vezettél félre senkit, ugyanis a pH definíció a víz autoprotolízisén alapul és így az erre vonatkozó pH tartomány valóban: 0-14.
A savasság/lúgosság átfogóbb leírása szempontjából azonban indokolttá vált az, hogy az eredetileg a víz autoprotolízisére fölállított pH ≡ - lg aH+ (illetve pH = - lg[H+]) összefüggés érvényességi tartományát kiterjesszék, miszerint a pH érték <0 és >14 is lehet, azonban ezt annak figyelembevételével kell alkalmazni, hogy ez nem az eredeti definíció.
köszönöm szépen a válaszokat,sikerült bővíteni az ismereteim:)
Még annyit hozzátennék hogy rendesen tanulmányoztam a válaszokat és sadam87 válaszában találtam egy bizonytalanságot,hogy az aktivitás,az parciális moláris szabadentalpia. Megnéztem a fizkém jegyzetemet és mi úgy tanultuk hogy az a kémiai potenciál,gondolom te is erre gondoltál csak véletlenül elgépelted.
Miden más részét érthetően kifejtetted.
Nézd meg az első sort! :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!