Helyes-e az alábbi relativisztikus fizikával kapcsolatos fiktív elgondolás?
A napokban olvastam:
„
– Mi van a fotonnal? Milyen lehet rajta utazni?
– Jó kérdés. Számunkra ez csak egy elemi részecske, amelynek kb. nyolc perc kell ahhoz, hogy a Napból a strandra érjen, ahol éppen henyélünk. Pontosan meg tudjuk mérni a sebességét. De hogy milyen lehet rajta utazni, arról fogalmunk sincs.
– Hogyan képzelné el?
– Nem tudom. Nehéz erről beszélni. Ez roppantul kényes téma. A fotonjelenségek megmagyarázásával inkább a kvantummechanika foglalkozik. A klasszikus és a relativisztikus fizika nem alkalmas a mikroszpokipus világ megfelelő ábrázolására.
– Nem mint fizikatanárt és tudóst, hanem mint gondolkodó, fantáziálgató magánembert kérdezem. Hogyan képzeli el?
– Nincs távolság, nincs idő, nincs tér. Elég nehéz elképzelnem! – rég láttam ilyen felszabadultnak. Mosolygott, kacagott.
– Minden egy?
– Nos, ott talán azt tapasztalnánk, hogy az idő megáll, a távolságok nullává válnak, a térgörbület és a sűrűség pedig végtelenre nő. Abszolút értelemben nem, mégis, a foton vonatkoztatási rendszeréből ítélve talán igen… minden eggyé válna. De számunkra továbbra is nyolc percen át utazik a Napból. Félelmetes, igaz?
”
"Akkor megfordítom a kérdést, szerinted az asztal sarka miért részecske?"
Nem tudom, ezt én kérdezném tőled, mert ezt te írtad, nem én. És azt sem tudom, hogy mi köze ennek a fotonhoz.
A válasz többi része pedig olyan, hogy ha ezt így gondolod, akkor érthetetlen a 8-as hozzászólásodban írt legelső kérdésed. Valóban, a foton se nem részecske, se nem hullám, és szerintem én is ezt írtam az előző kommentemben. Másik világról azonban egyelőre még nem tudunk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!