Hogyan lesz a hullámból foton?
Tanultuk, hogy ha egy rezgőkörrel vagy akármivel elektromágneses hullámokat keltünk, akkor azok szép gömb alakban távolodnak az antennától (mint a tóba dobott kő hullámai 2 dimenzióban). Így keletkeznek a rádióhullámok.
Ha növeljük a frekvenciát, akkor egy idő után már nem hullámokról szokás beszélni, hanem fotonokról. Ezek már nem gömb alakban távolodnak, hanem mint részecskék, egyenes vonalak mentén.
Hol és hogyan történik meg ez az átmenet? Hogy lesz a szép sima gömbhullámokból egyszerre csak apró fotonok sokasága?
Valaki le tudná ezt írni érthetően? Tudom, hogy a matematikából, bonyolult számításokból kijön, de azt aligha értik sokan. Tud-e valaki szemléletes, képszerű magyarázatot adni, hasonlatokkal, bonyolult matematika nélkül?
Sehogy. Egy darab foton (vagyis a fény, EMH legapróbb része) mindig sugárirányban távozik az antennából. Ez egyszerre mutat hullám- és részecsketulajdonságokat is. Tehát egy fotonnyi EMH nem gömb alakban, hanem sugárirányban távozik a jeladóból. De másodpercenként sokmilliárd ilyen foton hagyja el a jeladót, és ezek mindegyike véletlenszerű irányban sugárzódik ki. Ezek összességében viszont már valóban gömb alakot formáznak kisugárzódás szempontjából.
Olyasmi ez, mint a víz felületén a kialakuló hullámgyűrűk a vízbe dobott kő hatására (csak itt 2D-ben játszódik le az, ami a rádióhullámoknál 3D-ben). Egy vízmolekula nem gyűrű alakban, hanem sugárirányban mozdul el a becsapódás helyétől, de a sok vízmolekula együttes mozgása már létrehozza a gyűrű alakú hullámzást a vízfelületen.
Ha állóhullámok lennének, akkor esetleg, de nem azok.
A vízben is akárhova állsz, mindenhol érnek a hullámok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!