Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Lehetséges lenne, hogy egy...

Lehetséges lenne, hogy egy testnek ne legyen árnyéka?

Figyelt kérdés

Előállítani nyilván nem tudunk, nem is hinném hogy létezik, csak kíváncsiságból kérdezem, hogy vajon lehetséges lenne-e?


Ugye ha egy testnek nagy a tömege, az meghajlítja a fénysugarakat, a fény terjedési irányát.

Tegyük fel, hogy van egy gömb alakú testünk, aminek elképesztően nagy a tömege. Elé egy, a testnél kicsit szélesebb fényforrást tennénk, mögé egy hatalmas ponyvát. Lehetséges lenne-e, hogy a test tömege a miatt, a fénysugarak terjedési irányát olyannyira elhajlítaná, hogy a mögötte lévő ponyván nem látszódna az árnyéka? Kvázi a testnek egyáltalán nem lenne árnyéka.


2013. szept. 6. 19:32
 1/7 anonim ***** válasza:
59%
Igen. Ha nincs semmilyen fényforrás (egyetlen foton sem) akkor nincs árnyék.
2013. szept. 6. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 Makoscsiga ***** válasza:

"Lehetséges lenne, hogy egy testnek ne legyen árnyéka?"

Vagy, ha minden irányból teljesen átlátszó, és a fénytörés is minimális. Szerintem egy sima, nagyon tiszta üveglappal is meg lehet csinálni, hogy nem legyen árnyéka.

2013. szept. 6. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Vagy ha a szóban forgó test maga is egy fényforrás.
2013. szept. 6. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat, de én arra lennék kíváncsi, amit az én példámban leírtam.

Elnézést kérek, ha rosszul fogalmaztam.


Akkor kicsit átfogalmazom:


Mondjuk a Nap és a Föld között lenne ez a test, és csak egyetlen egy fényforrás van, maga a Nap. Nem átlátszó a test, nem téglalap alakú, gömbölyű. A tömege hatalmas.

Így lehetséges lenne, hogy nem lenne árnyéka a Földön?

Ezáltal egy másik kérdés is felmerült bennem :D

Így látnánk a Földről ezt a testet?

2013. szept. 6. 21:08
 5/7 anonim ***** válasza:

Attól még, hogy hatalmas a tömege, nem hajlítja minden irányba a fény maga köré, csak azt, amelyik megfelelő szögben érkezik. Amelyik fénysugár merőleges a testre, az akármekkora tömegnél bele fog csapódni, ergo ott már "árnyék" lesz, hiszen lesz olyan pont, ahol a fényforrásunk fénye nem vetődik a Földre.


Az meg, hogy látható-e, megint értelmetlen kérdés :) Mint láttuk, van árnyéka. Ergo látható, hogy fekete. ha nem tükröződik róla a fény, és nincs saját fénye, akkor annyit látsz, hogy ott sötétséget látsz.

2013. szept. 6. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 EagleHUN ***** válasza:

Mikrohullámú technológiával már csináltak olyan szerkezetet hogy adott frekvenciájú elektromágneses hullámokat körbevezet magán és azon az egy frekvencia tartományban "láthatatlan" test. Mindezt gravitáció használata nélkül. Idő kérdése hogy a frekvenciát megemelve ugyanezt a fény elektromágneses hullámaival is meg tudják majd tenni. És persze a spektrum szélességét növelve a fény minden frekvenciájára. így elvileg létrejönne a teljesen láthatatlan test, mindezt gravitáció nélkül! Ennél egyszerűbb megoldás az ha oled kijelzővel borítasz egy tárgyat meg pici kamerák tömegével és ellátod a megfelelő képfeldolgozó SW-HW berendezéssel.

Gravitációs hatással úgysem lenne tökéletes az eltüntetés, a gravitációs lencse effektusról beszélsz de az torzítja a háta mögül érkező fényforrás képét, tehát láthatóvá válna hogy ott van valami.

2013. szept. 7. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Lehetséges olyan fajta gravitációs lencsehatást kelteni, hogy az okozónak egy adott pontban (pl. a Föld felszínén) ne legyen árnyéka.
2013. szept. 9. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!