Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért 's' az út jele?

Miért 's' az út jele?

Figyelt kérdés
Ez a kérdés a fizika házimban hogy miért pont s lett de sehol nem találtam rá választ. Előre is köszi ha valaki tudja!:)

#út #fizika #jel #út idő
2013. szept. 5. 16:26
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Valószínű, hogy a latinhoz van köze.

t=idő tempus

s=út stradale (bár ez olaszul van)

2013. szept. 5. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 2xSü ***** válasza:
100%
Nem 100%, de gyanítom, hogy a német strecke (távolság) szóból ered.
2013. szept. 5. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 2xSü ***** válasza:
Kis megerősítés. Az angol wikipedia sebesség szócikke – [link] – pl. nem s/(∆)t-t ír, hanem ∆x / ∆t -t. Tehát náluk az utat nem s-el jelölik.
2013. szept. 5. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

A latint nem nagyon hiszem. s-betűs, úttal kapcsolatos latin szavak közül egyedül a „saltus”-t találtam, ami „szűk (erdei/hegyi) ösvény”-t jelent elsősorban. Az út inkább „via/circulus/cursus/iter”.


Fizikán mi mindig különvettük az utat az elmozdulástól, és az utat általában s-sel, az elmozdulást ∆x-szel jelöltük. Az a baj, hogy angol cikkekben is általában ezt a konvenciót követik, de itt [link] azt írja, hogy az s az elmozdulás jele.


Nekem a legjobb ötletem, hogy az út azért s, mert ez a betű szépen kanyarog. (Még az elmozdulás azért ∆x, mert az a térbeli hely megváltozása, és a leggyakrabban használt térkoordinátát x-szel jelöljük.)


Bocsánat, hogy kötözködöm az eddigi válaszokkal, és egy ilyen bugyuta ötlettel állok elő...

2013. szept. 5. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

ISO 8000-es, IUPAP, IUPAC ajánlás:

[link]


Nem csak s az út jele, hanem a, b, c, d, h, l, r, w, x, y, z:

[link]

2013. szept. 5. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

Mert legjobban hasonlít:

[link]

2013. szept. 6. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 Tom Benko ***** válasza:
5%
Emlékeim szerint a satium szóból ered. Elég ostoba kérdés.
2013. szept. 6. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%
Én mindig azt hittem, hogy s=street, t=time, m=mass, a=acceleration. Ha nem is igaz, de így meg tudtam jegyezni.
2013. szept. 8. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 bongolo ***** válasza:
100%
Tom Benko mondta jól, csak nem satium, hanem spatium. Latinul távolságot, térközt, ilyesmit jelent. Ugyanaz, mint az angol space szó.
2013. okt. 8. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 repvend válasza:
68%

OstoBenko leostobázza a kérdést, amikor nem tudja a választ

facepalm

2017. máj. 17. 05:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!