Kálisóból a klór kivonása hogyan lehetséges egyszerűen?
Sziasztok!
Szeretnék káliumot adni egyes dísznövényeimnek, hogy értsétek azért, mert a kálium javítja a télállóságot. És azért nem jó az összetett műtrágya, amiben kálium IS van, mert CSAK kálium kell, nyár végén, ősszel már nem jó a nitrogén adása, mert az növekedést generál, lazítja a szöveteket, és most pont az lenne a lényeg, hogy a jól beérjenek, és a kálium megerősítse a szöveteket. Na de nem menjünk bele ennyire....
Szóval, vettem kálisót vagyis káliumklorid-ot, mert az 10 kg volt 1000 Ft.
Csakhogy vannak olyan növények, amelyek érzékenyek a klórra, viszont sehol sem találok egy nyomorult listát, ahol részletesen le vannak írva a növényfajok, különösképpen a dísznövények, néhány zöldség és gyümölcsfaj van említve, de az nálam nem játszik.
Szóval ki kéne vonni a klórt. Olvastam, hogy kénsavval és hidrogén peroxiddal ki lehet vonni, és akkor kálium szulfát keletkezik, ami nekem jó lenne. Lehet ugyan külön kapni kálium szulfátot is de az nagyon drága, csak végső esetben vennék. Ha meg lehet oldani egyszerűen és olcsón a klór kivonását, akkor azt választanám. Kénsav helyett lehet más olcsó sav pl. ecetsav és a hidrogén peroxid helyett is valami más...stb.?
Illetve még azt "okoskodtam" hogy borként veszek, abban is van kálium és azt olvastam, hogy vízben oldódva több reakció után k2o lesz belőle, és az is jó nekem.
Ha valaki vágja ezeket, kérem adjon tanácsot, előre is köszönöm!
Dicséretes, hogy ilyen kreatív vagy és hogy vannak ötleteid. Sajnos amiket most írtál azok véletlenül pont nem jók. Ha Káliszulfát kell vedd meg. Sajnos kis tételben drágább előállítani, mint nagy mennyiségben. Hasonló műveletekhez lényegesen nagyobb kémiatudásra van szükség, valamint nem olcsó eszközökre.
Az ilyen, nem túl sikeres ötletek sohasem vegyék el a kedved !!! Légy továbbra is kreatív , keresd az új utakat !
Sok sikert !
T. Laci:
Köszönöm, megpróbálok kreatív lenni. Azt tényleg belátom, hogy a kénsav + hidrogénperoxid nem lenne megvalósítható. De annyit mondj meg kérlek, hogy a borkén az miért nem jó?
Kálium van benne, vízben oldódik, ha várok egy darabig, akkor elméletileg a kén-dioxid is kiszáll belőle.
Ezeket találtam a neten:
"K2S2SO5 can be represented as K2SO3*SO2, and the reaction may take place in water
K2S2O5 + H2O --> KHSO3 - the equivalent of K2S2O5 in water
KHSO3 + O2 --> KHSO4"
Ezen az oldalon beírva, hogy K2S2O5 + H2O = KHSO3 jó egyenletet ír ki.
Fahamuból, kálium-karbonát állítható elő. Oldás, ülepítés, szűrés után az oldatból kikristályosítható. Bár erősen lúgos, de pl. kénsavval közömbösíthető. Így pont kálium-szulfátot kapsz.
Ismersz szőlősgazdát? Kálium-tartanáthoz, azaz borkőhöz mit szólsz? Bár most lehet, hogy nincs nekik, a bor első lefejtésekor a söprűben található. Ki szokták hordani a tőkékre, hogy erejüket visszapótolja.
A borászok szoktak kénszalagot égetni, mert a keletkező SO2 gáz erős méreg.Ártalmas a növényekre is.
KHSO3 + O2 --> KHSO4 ez a reakció szerintem csak speciális körülmények között zajlik le.
A K2S2O5 + H2O = KHSO3 működik, de a szulfit szerintem szintén káros a gyökérzetre.
Ennél sokkal jobb, amit Gézengúzz ír.
A fahamu nagyon jó és olcsó káliumforrás, kivonható a K2CO3 , neve hamuzsír. kinyerése egyszerű : [link]
Neked elég az oldat is, tehát elég a fahamut vízben áztatni, keletkezett oldatot óvatosan leönteni és megszűrni. Ez lúgos kémhatású folyadék lesz ( a K2CO3 oldat), ezt kell kénsavval semlegesíteni és kész a K2SO4 oldatod.
Ha csak tömény kénsavad van akkor nagyon körültekintően kell eljárni, mert maga a kénsav is veszélyes anyag és a reakció is nagy hőfejlődéssel jár. Szükség van védőeszközökre, intenzív keverésre, hűtésre, valamint pH papírra. A felhasznált kénsav mennyiségéből kiszámítható a kálium tartalom.
Köszönöm szépen a tanácsaitokat! Mind a két módszer tetszik, különösen a fahamus! Ilyen az igazi magyar ember! :-)
Az lenne még a kérdésem, hogy valamilyen enyhébb savat lehet használni a kénsav helyett? És a kénsavat meg lehet venni magánembernek engedély nélkül? Bocs, ha hülye kérdés...
Lehet használni valami gyengébb szerves savat, de nem igazán tudom mi nem árt a növényeidnek, és beszerezhető.
Szóba jöhet még foszforsav, beszerzés - passz.
Kénsavat viszont akkumulátorsav néven árulják, kb. 30% körüli töménységben.
Még egyszer: Kénsavat óvatosan hígítani, mindig a vízbe a savat, sose fordítva. ( Hígításkor erősen melegszik.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!