Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A vákumban hány fok van?

A vákumban hány fok van?

Figyelt kérdés
Ha egy tartályból kiszívom az összes levegőt és berakok egy hőmérőt akkor azt mit fog mutatni? Meg az űrben ha nincs körülöttünk egy közeg aminek letudnám adni a hőmet akkor ott nem is lehet kihülni?

2013. aug. 30. 23:56
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Itt a Földön annyit, amennyi a környező anyagok hőmérséklete (tartály fala, szoba fala stb., attól függően, hogy mire "lát rá" a hőmérő)


A világűrben, de a naprendszerben attól függ, mennyire lát rá a napra, milyen messze van tőle, milyen a berendezés elrendezése. Ettől függően több ezer fok eltérés is lehet.


A csillagközi térben 2,7 K-t fog mutatni.

2013. aug. 31. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
20%
Inkább menj el piálni, az legalább meglátszik.
2013. aug. 31. 00:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Akkor te nem hallottál a hőközlés módjairól.

Amit közegnek ad át, az a hővezetés (kondukció).

Ennek kicsit más módja a konvekció, azaz a hőáramlás, pl. a légkör mozgásakor. Termik, bukószél, ilyesmi.


Na a lényeg, hogy van a HŐSUGÁRZÁS, amihez nem kell közeg!!

Szerinted a Napból hogyan jön a hő a Földre? Pedig ott sincs sokminden közeg, ami közvetítené!


De jó példa az esti nagy tábortűz, amikor a levegő csak 15 fok, de a pofánk meg ég, annyira meleg. És nem a levegőtől, hanem a hősugarak elnyelésétől.


Na most a hőmérő nem a közeg, hanem a SAJÁT hőmérsékletét méri. Na persze a termodinamikai törvényeknek megfelelően a hőmérsékelt kiegyenlítődik, ill. arra törekszik. Így ha vákuumba kiteszel e hőmérőt, akkor az folyamatosan hűlni fog, mert sugároz. És ha nincs más, aminek a sugárzását elnyelné, akkor az absz. nullát közelíti, ill. a kozmikus háttérsugárzás 2,7 K-jét fogja közelíteni.


Na remélem, így már oké.

2013. aug. 31. 01:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
14%
Semennyi. Ugyanis a vákumba nincsen semmi így hőmozgás és hőmérséklet sem.
2013. aug. 31. 01:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Utolsó, ha nem értesz hozzá, minek írsz? A hőmérsékleti egyensúlyban nem csak az atomok és molekulák vesznek rész, hanem a fotonok, vagy ha úgy tetszik, az elektromágneses sugárzás is.


Tehát ha egy térrészben nincs jelen atom vagy molekula, attól annak még ugyanúgy van hőmérséklete. Ha mástól nem, a háttérsugárzástól.

2013. aug. 31. 02:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

A #3 válasz utolsó bekezdésében van a lényeg, kicsit pontosítanám. A vákuumba helyezett hőmérő (érzékelő) egyszer csak eléri egyensúlyát, azaz a mutatott érték a vákuum hőmérsékletének tekinthető (addig a hőmérő és a vákuum eltérő hőmérséklete a hőátadás valamely módja formájában folyamatosan változó értéket mutat).

Az egyensúly azt jelenti, hogy a hőmérő és környezete között nincs hő(energia)csere. Ha a vákuum a világűr, akkor - mivel más (hő)sugárzó, hőátadó anyagok távol vannak, azért az arra a pontra jutó mennyiség elenyésző, a hőmérő hőenergiája is hamar szétoszlik. Tehát ott a fent említett, nagyjából 2,7°K észlelhető.

Ha azonban földi körülmények között mérünk, ott a vákuumot elég hamar valami anyag határolja, amelynek van egy hőmérséklete (nagy valószínűséggel a környezet hőmérséklete, közkeletűen szobahőmérséklet). Ebben a nem túl nagy térrészben a határolófal folyamatosan sugározza ki az energiát, amit a másik fal elnyel, illetve ő is sugároz. Itt tehát az egyensúly a vákuumban is nagyjából (ha elég soká tart, elég pontosan) a falak hőmérsékletével egyezik. Ha a falat mondjuk a szobában tartjuk, akkor úgy 20°C, ha folyékony nitrogénben, akkor úgy -180°C, és így tovább.

2013. aug. 31. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Pontosítás: nincs hőenergia csere úgy értendő, hogy a csere egyensúlyban van, azaz minden térrész ugyanannyi energiát ad le, mint mennyit felvesz. Itt térrész a vákuum is és a határoló fal is.
2013. aug. 31. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Tökéletes vákuumban - tételezzük fel mindentől végtelen távolságra - abszolút 0. Egyéb esetben a környező tárgyak által emittált hősugarak abszorbciójából adódó hőmérsékletet mutat a hőmérő.
2013. szept. 1. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!