Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy van az, hogy némely...

Hogy van az, hogy némely fajok úgy szaporodnak mint az őrült, és vannak amik 1-2 egyedet hoznak világa évente?

Figyelt kérdés

Pl. vanak az egerek, nyulak azok jól szaporodnak. És, ha egy egér, vagy valamilyen csótány, befészkeli magát a házba, akkor ugy elszaporodnik, mint a nyű. Viszont vannak állatok, amelyeik csak ritkán fialnak le. Egy évben egy-két szer.

Hogy van ez? És miért van ez így?


2009. okt. 28. 17:53
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Hát ha mondjuk eg yelefánt szaporodna úgy mint a nyű akkor látnánk miért kéne kicsit ritkábban fialni, egyszerűen a természet egyensúlya hogy egyes fajokból kevesebb, kell a természet arról nem tehet hogy az emberek pusztítják a bizonyos fajokat...
2009. okt. 28. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Miért? baj? nekem tetszene, ha egy csomó elefánt szaladgálna afrikába. Viccet félretéve, igaz!
2009. okt. 28. 18:03
 3/7 anonim válasza:
Minnél kevesebben ellik és minnél tovább gondozza a kicsinyét egy állat, annál sikerebb, fejlettebb szinten áll (emberszabású majmok, elefántok)! Persze így nehezebb is elterjedni. És nem csak azért vannak kevesebben, mert lassabban szaporodnak, hanem azért mert sokszor ezeket az állatokat vadásszák is. Azok az állatok akik egyszerre szülnek 15-öt és 3 hét alatt felnevelik őket, azért csinálják ezt, hogy 1-2 megélje a felnőttkort. Meg persze az életük is rövidebb.
2009. okt. 28. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
92%

Épp mostanában írtam ezt meg valakinek egy teljesen más jellegű kérdésre, most ide másolom a lényeget:


Alapvetően az élővilágban kétféle szaporodás stratégia létezik, a K és az R. A K azt jelenti, hogy kis utódszámot produkál (kis energiát fektet magába az utódszámba), de az utód felnevelésébe, gondozásába nagy energiát fektet. Az R ennek ellentéte, azaz sok utódot hoz létre (pl sok petét rak), de utána már nem törődik velük, és a szerencsére van bízva, hogy mennyi él közülük túl. Persze az élőlények nem tiszta K és R stratégisták, hanem vannak szélsőséges esetek, kevésbé szélsőségesek, meg köztesek. Szélsőség az elefánt mint K és mondjuk a legtöbb hal mint R. Köztes állapot például egy madár ami 4-5 tojást rak de csak az utódok fele él túl, valahol félúton van az elefánt és a halak közt. Persze madárban is van szélsőséges K startégista, ami csak 1 tojást rak és nagy energiát fordít az utód túlélésbe.

Nagy általánosságban elmondható, hogy az emlősök többnyire a K felé tolódnak a többi állathoz képest, nyilván vannak az emlősökön belül inkább a K véglet felé hajazó, és inkább az R irányába eltoltabb fajok is (pl rágcsálók), de még azok is közelebb vannak a K véglethez, mint egy ezer ikrát rakó hal.

Az ember az emlősökön belül egy jellemzően szélsőséges K stratégiát követ, de ez nem azt jelenti, hogy minden egyes ember e szerint él, és hogy minden kultúrában vagy minden történelmi korban ez így volt. A főemlősök példája alapján azt lehet gondolni, hogy a K-ösztön elég erős bennünk, de a K irányba még jobban tolódtunk kulturális okokból. (Annyira K stratégisták lettünk, hogy nyugaton már fogyunk.)


Nézzük, hogyan alakul ki mindez. A K stratégia azt jelenti, hogy az állat olyan környezetben él, ahol a környezet viszonylag állandó, és könnyen eléri az eltartó képesség határait. Ezeket K-szelektáló környezetnek nevezzük, és az jellemző rájuk, hogy mivel könnyen eléri a határait, ezért nem nagyon lehet számbelileg több utódot létrehozni, hanem talpraesett, ügyesebb utód kell, hogy az az egy erősebb legyen mint a többi, és képes legyen elvenni tőlük azt a kevés kaját/akármit. Az ilyen környezetben megéri arra fókuszálni, hogy inkább védett és erős utód legyen, mint hogy telepetézzük a sivatagot. Az R pont ennek az ellentéte, itt kaja van bőven, de az utódok túlélést nem sokban segíti az, ha nagyobbak/erősebbek, a túlélés csak a szerencsén (valamilyen külső tényezőn) múlik. Nem érdemes kevés de erősebb utódokkal vacakolni, hanem tele kell petézni a tengert és valaki csak túlél.


Előző: Azért ennyire nem igaz, hogy "minél fejlettebb, annál kevesebb utód". Van olyan rovar például, ami egészen meglepő módon kevés utódot hoz de azokat gondozza, vagyis K stratégista. Ehhez képest a halak hol vannak... Meg aztán ezeket az összevetéseket - kevés szélsőséges példától eltekintve - elég nehéz megtenni, mert hogyan hasonlítasz össze egy csigát egy oroszlánnal. Sehogy.

2009. okt. 28. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Az oroszlán és az éti csiga is sárgásbarna színű!Ha az oroszlán olyan szapora lenne mint a csiga,megtévesztené az elefántot a sárgásbarna sokadalom(gondolná:csigák),és bátran közéjük gázolna!Az éti csiga viszont nyugodtan szaporodhat nagy ütemben,mert (szintén a mimikri zsenialítása) a vakond oroszlánkölyöknek hiheti,így csak az éjjeli órákban veti rá magát,amikor a színek nem dominálnak.A jónevelt éti csigák azonban ilyen kései időpontban már otthon alszanak a házukban!:D
2010. febr. 18. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Az evolucioban es a taplaleklancban fenn kell maradni:ha egy allat gyenge(konnyen meghal) akkor kell a zutanpotlas.

Az ember mint a taplaleklanc csucsa,nincs rakenyszerulve igy egy par elete soran 0~3 egyent hoz vilagra.


Egy faj miel fentebb van a taplalkozasi lancban annal kevesebb egyen van belole.

2010. febr. 18. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Minél kisebb az élőlény annál több utódot hoz világra. Szerintem ez azért van, mert ugye minél kisebb annál lentebb helyezkedik el a táplálékláncban, annál többen vadásznak rá, annál több utód kell, hogy fennmaradjon... Az evolúciónak köszönhetően alakult így ki.
2010. febr. 19. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!