Alapvetően tudom a dolgot, de egy dolog összezavart!? (Transzformátor)
Figyelt kérdés
A wikipédia azt írja hogy a két menetszám és az áramerősség fordítottan arányos egymással, de egy 8.-os fizika könyv pedig azt hogy a két feszültség és az áramerősség van ilyen arányban egymással. Most akkor mi is van?? Én az utóbbit tanultam, ergo szerintem az a helyes, bár én már nem tudom. Illetve ha a transzformátor váltakozó árammal működik, akkor miért az egyenáramú teljesítmény képlettel van leírva a tankönyvben, nem a váltakozó áramú teljesítmény képlettel kéne számolni??2013. aug. 10. 18:32
1/7 anonim válasza:
Teljesítmény = feszültség * áramerősség. Az energia megmaradás törvénye alapján többlet energia nem keletkezhet a szekunder oldalon, + feltételezzük, hogy a hatásfok 100%, magyarán a primer oldalon bevitt teljesítményt a szekunder oldalon meg kell kapjuk. Ha a szekunder tekercs menetszáma fele a primerének, akkor felezi a feszültséget, de mivel ugyan akkora teljesítményt le kell tudjak venni róla mint amekkorát a primeren ráadok, ezért a fenti egyenlet alapján a levehető áramerősség a duplájára nő.
2/7 A kérdező kommentje:
Az teljesen világos, hogy a menetszámok és a feszültségek egyenesen arányosak illetve hogy a két teljesítmény egyenlő + a U és az I fordítottan arányosak, az nem világos a mindenféle dolog olvasgatása után, hogy vajon az áramerősség és a menetszám közt van-e valami összefüggés, kapcsolat. Illetve hogy ha váltóáramról beszélünk, akkor miért nem a váltóáramú képleteket használjuk??
2013. aug. 10. 18:54
3/7 anonim válasza:
A fentiekből következik, hogy az áramerősség, és a menetszám fordítottan arányos. Gondold végig, hogy ha a szorzás végeredményének(P)-nek nem szabad változnia, de az egyik tagot növeled, pl.: a feszültséget, akkor a másik tagnak arányosan csökkennie kell.
4/7 A kérdező kommentje:
Aha, értem, köszi. Tehát akkor mind a feszültség az áramerősséggel, mind a menetszám az áramerősséggel fordított arányban van. De az még mindig nem derült ki hogy helyes-e ha az egyenáramú képleteket használjuk? (mert ugye az ész azt diktálja, hogy ha váltóáramról van szó akkor az váltóáramú képleteket és az effektív értékeket használjuk)
2013. aug. 10. 19:05
5/7 A kérdező kommentje:
Csak ez a könyv meg sem említi a áramerősség és a menetszám közti kapcsolatot, ezért zavart be nekem. De így már sokkal könnyebben lehet számolni és dolgozni vele.
2013. aug. 10. 19:07
6/7 anonim válasza:
Amikor a P=U*I képletet számolod a trafónál, akkor mind U, mind I alatt az effektív érték van számítva.
Tehát ha te a hálózati 230-ból akarsz csinálni 24 Voltot, akkor a 230 meg a 24 V is effektív érték, és ezekkel számolunk.
7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2013. aug. 10. 20:41
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!