Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Alkánok/Szilánok?

Alkánok/Szilánok?

Figyelt kérdés
Valaki tudna egy részletes leírást adni az alkánok és szilánok közti különbségekről, és ezek okairól?

2013. júl. 28. 14:35
 1/3 anonim ***** válasza:
56%

fanyúl hosszas mérlegelés után úgy döntött, hogy fanyúl leteszi a lantot:


Ez lesz az utolsó hozzászólása.

Az a helyzet, hogy nem vagyok már tizenéves, kutató vegyész diplomával és rengeteg tapasztalattal a hátam mögött már nem vagyok hajlandó eltűrni továbbra is, hogy mindenféle jöttment kisgyerekek és önjelölt egyetemi tanulócskák(!) alázgassanak és lehúzzanak, akiknek csak a pofája nagy, a tudása meg az enyémhez képest nulla vagy elégtelen.

Van más dolgom is, az időmet a válaszadáson kívül másra is tudnám fordítani...és arra fogom ezentúl. (Ez tudják, kiknek szólt, természetesen nem a kérdezőnek.)


Alkán: a C hidridje

Szilán: a Si hidridje

(A hidrid fogalom adott elem kétalkotós (biner) vegyületét jelenti.)


1. Fizikai tulajdonság: az Si a C-hez képest nagyobb relatív atomtömegéből adódóan normál körülmények között az SiH4 szilán és Si2H6 diszilán gáz, azonban az Si3H8 triszilán és Si4H10 tetraszilán folyadék, ellentétben ugye a C3H8 propánnal és C4H10 butánnal, amelyek gázok.


2. Kémiai tulajdonság:

A. Az Si-Si atomkapcsolat labilisabb, mint a C-C atomkapcsolat, ezért nem képes a Si hosszú láncokat képezni, ellentétben a C-nel. Vagyis normál körülmények között eddig csak Si6H14 hexaszilán előállításáig jutottak, ezen felül a Si láncot a hőmozgás energiája szétzilálja. (Itt jön be a sci-fi: a mi életterünk körülményei között nem lehetséges Si alapú élet, hiába is szeretnénk :)...)


B. A szilánok termikus stabilitása lényegesen kisebb, mint a szénhidrogéneké: 600 K fölött elemeikre bomlanak, például:


SiH4 = Si + 2 H2


C. Reakcióképességük nagyobb, mint a szénhidrogéneké: a szilánok levegőn már közönséges hőmérsékleten meggyulladnak:


SiH4 + 2 O2 = SiO2 + 2 H2O


D. Vízzel a szilánok már szobahőmérsékleten reagálnak:


SiH4 + 2 H2O = SiO2 + 4 H2


/Egyes gondolatok forrása: Dr. Bodor Endre: Szervetlen kémia, Veszprémi Egyetemi Kiadó, 1994./


Megjegyzés #1: az atomkapcsolatok stabilitása egyrészt a kötési energiától függ, mivel a C-C kötés energiája nagyobb, mint az Si-Si atomkapcsolaté, nyilván stabilisabb is. (Azt pedig, hogy mekkora a kötési energia, az atomi elektronpályák S átfedési és β kicserélődési integrálja szabja meg, ami a Schrödinger egyenletből adódik és már a kvantummechanika területéhez tartozik, de ezt nem akarom itt részletezni.)


Megjegyzés #2: a C-C lánc stabilitásához mérhető stabilitással rendelkezik az Si-O-Si-O-Si-O-... lánc, amely a szervetlen világunk alaplánca, azaz a Földön legnagyobb mértékben előforduló szilikátoké.


Megjegyzés #3: az egyes kötési energiákra táblázatok vannak, ennek bármikor utána lehet nézni a neten: D(C-C) > D(Si-Si) és D(C-H) > D(Si-H).


R.I.P. fanyúl :(

2013. júl. 28. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ, sokat segített.

Sajnálom a negatív tapasztalatokat, sok sikert a jövőben!

2013. júl. 28. 20:36
 3/3 Calvin Broadus ***** válasza:
Kevés az igényes válasz, és sok az ostobaság, a kémiatudás/oktatás pedig általánosan hiánycikk Magyarországon, úgyhogy senkinek ne rezegjen a sunája akit leszólnak, de ért hozzá! Köszönjük!
2014. febr. 17. 07:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!