Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mit értett Kant "tiszta...

Mit értett Kant "tiszta természettudományok" (tiszta= a priori) alatt? Mik akkor a "nem tiszta" természettudományok? Pl. A fizikának melyik törvényei "tiszták" őszerinte? Olvastam a könyvét, de nekem érthetetlen.

Figyelt kérdés
2009. okt. 23. 13:38
 1/6 anonim ***** válasza:

A kérdésben ott a válasz: tiszta = a priori. Pl. a gravitáció törvénye nem lesz tiszta, mert abban van egy állandó (a gamma), amit a posteriori lehet megállapítani.


A "tiszta természettudomány" egy nagyon szűk fogalom, tartalmilag csak nagyon alapvető tételek férnek be ide. Anélkül, hogy nagyon beleásnám magam a témába, hirtelen a tiszta ész kritikája B20 lap aljához fűzött lábjegyzetre utalnék, ahol pl. a tiszta term. tud. tételeként említi a hatás és ellenhatás egyenlőségének elvét vagy az anyagmegmaradás elvét.


A tiszta ész kritikájában a második rész első alrész második könyv harmadik szakasz 3. részben (a tapasztalat analógiái) is talán idevágó gondolatok vannak.


A fizika sokkal tágabb, mint a tiszta term.tud., hiszen a fizika jó része empirikus. De valamiféle magként vagy alapként tartalmazza a fizika a tiszta természettudományt. Ha Kant ma élne, akkor elégedetten látná, hogy a modern fizikának meglepően egységes, logikus, axiomatikus szerkezete van, érvényességét (nem genezisét) tekintve sokkal kevésbé "empirikus", mint a Kant-korabeli természettudomány.

2009. okt. 25. 02:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ, bár kicsit furcsa, hogyan lehetne pont az anyagmegmaradás törvényét a tapasztalat előtt megállapítani.
2011. ápr. 16. 10:39
 3/6 anonim ***** válasza:
Hát nem is lehet. Ezért tartozik a tiszta természettudományba. Hogyhogy másfél év után még mindig ezen a témán vagy?
2011. ápr. 16. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Bővebben: az anyagmegmaradás egy axióma, amit nem lehet bizonyítani. Igaznak tartjuk, a fél fizika rá épül, de nincs olyan kísérlet, amivel végleg bizonyítható, mert egy ilyen kísérlethez az egész világmindenséget kontrollálni kellene, mondjuk mérni, hogy mennyi anyag van benne, ami lehetetlen.
2011. ápr. 16. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
De akkor mégis mi az alapja ennek az axiómának (anyagmegmaradás)... ha semmi se támasztja alá? Vagy azért axióma, mert annyira magától értetődő? Nekem egyáltalán nem az...
2015. júl. 23. 13:51
 6/6 dq ***** válasza:

Az axióma a fizikában kb azt jelenti, hogy amikor az ember gépeket tervez, akkor felhasználhatja az állítást. Például az anyagmegmaradást.


Ha valakinek egyszer eltűnik az anyaga, akkor ír ebből egy cikket, a fizikusok elolvassák, és utána nem lesz axióma.

2018. márc. 15. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!