Úgy hallottam, hogy a mágnes energiája a környező térben van. A proton mágneses momentuma 14*10-27 Am2 (Wikipédia). Akkor mennyi az energiája és milyen képlettel kell kiszámolni? Gyöngyi
Wikipédia:Magnetic moment:1.4×10−26 J·T−1
tehát Vs/m2-nként enyyi joule az energiája.
Kicsit pontosabban, bizonyos anyagok (így a mágnes) a belső szerkezetük miatt speciális erőhatást képesek gyakorolni más anyagokra. Nem mindegyikre, csak amelyeknek szintén egy jól meghatározott belső szerkezetük van (például fémek). Ennek a hatásnak valahogy el kell érnie a térben máshol tartózkodó másik anyagot. Ezt a jelenséget a fizikában úgy írják le, hogy egyes anyagok úgynevezett mágneses erőteret hoznak létre, és ez az erőtér hatás gyakorol más anyagokra. A szóhasználatot tekintsd egyfajta szakzsargonnak. Ez azt jelenti, hogy a rövidség kedvéért és a könnyebb beszédhez bizonyos hétköznapi szavaknak speciális, nem hétköznapi, hanem szakmai jelentésük is van. Ez a fogalmazásmódból derül ki azok számára, akik értenek hozzá. Ezért a hozzá nem értők könnyen félreérthetnek ilyen szövegeket.
A mágneses erőtér egy bonyolult absztrakt fogalom, amellyel számolni lehet (mert meghatározott szabályait fedezték fel és ezt használják). Segítségével egyes hatásokat előre képesek megmondani, értékét kiszámolni. Az erőtér az anyagot felépítő elemi részecskék tulajdonságaiból, szerkezetéből keletkezik, azok ismeretében lehet az erőtér szerkezetét is megtudni. Ebből következik, hogy itt nem egy képlet van, mint a Pitagorasz képlet, hanem egy rendszer működését leíró képletek, definíciók, algoritmusok, függvények gyűjteménye.
Jaj-jaj!Nem értem! Én annyit tudok, hogy a proton egy pici mágnes. Akkor annak van egy mágneses tere, és ennek a térnek bizonyára van egy energiája, joule.Az első válasz azt mondja, hogy m2-nként? De akkor hány m2 a proton felülete? Sajnos én nem nagyon tudok számolni, és ezért egy egyszerű számot remélek válaszként!
Gyöngyi
Nem azt mondom, hogy négyzetméterenként, hanem voltszekundumpernégyzetmlter-enként.
Ugyanis a wikipédia szerinti mértékegység: J·T−1
/a -1 itt az osztást akarja jelenteni, csak nem akartak tőrtvonalat írni/
A nagy "T" pedig a Tesla mértékegység ami másképp írva: Vs/m2 a mágnesses tér erősségét jelenti.
/vagyis hány voltszekundumot zsúfoltak bele egy adott keresztmetszetbe :)
például a jó erős mágnesek : [link] 1...1,5 Vs/m2 mágneses teret tartanak.
Ennél erősebb mágnes: [link] kicsivel tőbb mint 10 vs/m2.
Én nem értek hozzá, de a mértékegységből úgy tűnik, hogy a proton mágneses momentumának energiatartalma a külső mágneses tértől függ.
/mert ha betennénk a legerősebb mágneses [link] terébe, akkor 1 mól proton mágneses momentuma 6*10E+23*14*10E-27*10E+11=840MJ energiát tárolna. nullás térben meg semmit/
Köszi a választ!
De akkor a protonnak nincs is mágneses tere, csak ellenáll a térbe való beforgatásnak?
A linkeket, de hát ezek nem direkt válaszok.
Gyöngyi
De akkor a protonnak nincs is mágneses tere, csak ellenáll a térbe való beforgatásnak?
?
Szerintem van.
De nem is tudom miben kellene kifejezni. A "B" indukció nem jó, mert nem lehet találni egy olyan sík határoló felületet a protonnál, mint amilyen a hűtőmágnesnél van.
A momentumról itt írnak: [link]
" Egy áramhuroknak, egy rúdmágnesnek, egy elektronnak, egy molekulának és magának a Földnek is van mágneses momentuma."
A protonnak is van mert beleírtad az értékét a kérdésbe.
Az energiája is számítható:
"A mágneses momentumnak egy külső mágneses térben potenciális energiája van: U = µ . B
ahol B a mágneses indukció."
/dehát ez a mértékegységből is látszódott :) /
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!