Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » BF3 szerkezeti képlete?

BF3 szerkezeti képlete?

Figyelt kérdés

Ugye a kovalens kötésben a vegyérték elektronok vesznek részt lényegesen.

5B: 1s^2 2s^2 2p^1

9F 1s^2 2s^2 2p^5

vegyérték elektronja mindkettőnek 8-nak kéne lennie ha telítődik. bórnak 5 kéne hogy telítődjön, fluornak pedig 1. Na most a szerkezeti képlete: [link]

(kicsit lejebb tekerva ott van)

8 vegyérték elektron kéne a bórnak is, miért csak 6-ot jelölünk, és miért jelöljük a fluornak akkor a 8-at?

Előre is köszi a válaszokat!!



2013. júl. 9. 16:39
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Egy valamit felejtesz el, és épp ez okozza a kavarodást. A bór nem csak úgy érhet el 8 elektronos szerkezetet, ha felvesz 5 elektront, hanem úgy is, ha lead 3-at. Ebben az esetben is ez történik. Azért kell 3 fluoratom, mert ezek felvesznek a bórtól 1-1 elektront (ezáltal mindhárman 8 elektronosak lesznek), és a bór is elveszti a 3 felesleges elektronját. Hozzá kell tenni, ez így nagyon pontatlan, a kovalens kötés nem ennyi hogy ide oda adogatnak elektronokat az atomok, de a lényeg nagyjából ez.
2013. júl. 9. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

"8 vegyérték elektron kéne a bórnak is, miért csak 6-ot jelölünk..."

Azért mert csak 6 van neki. A BF3 bór-trifluoridban B atom körül nem alakul ki a nemesgázhéj szerkezet (szavaiddal élve: nem telítődik), ezt úgy hívják, hogy elektronhiányos, ezért elektronpár akceptor (fogadó).

A BF3 legfontosabb reakciói elektronhiányos jellegével kapcsolatos, számos elektronpár donor (adó) molekulákkal (ammónia, éter,...) vagy ionokkal (fluorid, ...) addíciós reakcióban komplex vegyületeket létesít:


BF3 + NH3 = BF3•NH3

BF3 + (C2H5)2O = BF3•(C2H5)2O

BF3 + F- = [BF4]-


De ez már a Lewis sav-bázis elmélet és a koordinációs kémia tárgykörébe tartozik.


/Felhasznált forrás: Bodor E.: Szervetlen kémia, Veszprém, 1994./

2013. júl. 9. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Köszi szépen.:) Igazából példaként volt feltüntetve, és ez volt az egyetlen ilyen. Az, viszont nem vol írva, hogy elektront így le is adhat, és úgy is kapcsolódhatnak. Nagyon köszi:)
2013. júl. 9. 21:08
 4/6 anonim ***** válasza:

#1: akkora hülyeséget írtál, hogy az már fáj.

Egyrész ha a B bór le is adna 3 elektront, akkor He nemesgáz szerkezetű lenne, azaz 2 elektronos, nem 8.

Másrészt a szóban forgó Lewis kötéselméletben - miszerint az atomok kovalens, azaz kötő elektronpárral kialakított (!) kötéssel egymás környezetét nemesgázhéj szerkezetűre igyekeznek kiegészíteni - mégcsak nem is értelmezhető elektronleadás, ellenben például ionok képződésekor megtörténik.

Nem tudom hogy lehetsz 95%-on, de ebbe durván belefutottál, a hozzá nem értők meg fel is húztak 100-ra, ez jó... XD

2013. júl. 10. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Hát, bevallom igazad van, Fanyúl. Az a helyzet hogy fejből próbáltam meg magam elé idézni a periódusos rendszert, és hirtelen azt hittem hogy a bór egy sorral lejjebb van. Jogos a kommented teljesen, utánajárhattam volna. Viszont a szaktudásomat alaptalanul kérdőjelezed meg. Sok számolási feladatban segítettem már az itteni kérdezőknek, és a később válaszolóknak is mindig ugyanazok jönnek ki. Hasonló mondható el az elméleti kérdésekről, azokra is szoktam néha válaszolni. Az viszont kétségkívül igaz, hogy ebbe most kegyetlenül rondán belefutottam xD
2013. júl. 10. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Akkor kaphatok egy magyarázatot, attól aki tényleg tudja?:D
2013. júl. 11. 10:32

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!