Kémia, rozsda? A könyvekben és az interneten eltérő válaszokat találok arra, hogy mi a rozsda. (A többi lent. )
A könyvekben és az interneten eltérő válaszokat találok arra, hogy mi a rozsda. Van ahol azt írják (Villányi):
"Az oldatba kerülő vas(II)ion az oldott oxigén hatására tovább oxidálódik vas(III)ionná, majd az oldatban lévő hidroxidionokkal általában az FeO(OH) képletű anyagként csapódik ki a felületre. Ez a vörös színű rozsda...,,
""Rozsda alatt általában a vas rozsdásodását értjük, amely nedves levegőn képződik, azáltal, hogy a vas anyaga oxidálódik, majd a nedvesség hatására vas-oxiddá alakul át.,,(Wikipédia)
"Ez a csapadék hamarosan rozsdává oxidálódik a levegőn:
4 Fe(OH)2 + O2 = 2Fe2O3*H2O + 2H2O
A válaszokat előre is köszönöm! :)
Az én egykori tankönyvemben a következő áll:
"A korrózió - a szó eredeti értelmében - a vas rozsdásodásához vezető kémiai, pontosabban elektrokémiai redoxireakció, mely a vas felületén a levegő oxigénjének és nedvességtartalmának hatására megy végbe...
...lehetségesek az alábbi reakciók:
Fe(s) + 1/2 O2(g) + H2O ----> Fe(OH)2(s)
2 Fe(OH)2(s) + 1/2 O2(g) + H2O ----> 2 Fe(OH)3(s)
A vas(III)-hidroxid lassan vizet veszít és végül FeOOH vas(III)-oxid-hidroxiddá alakul."
/Dr. Bodor Endre: Szervetlen kémia, Veszprémi Egyetemi Kiadó, 1994./
Megjegyzés: a "... és ..." jelek között a szerző adott folyamatok standard redox potenciáljának figyelembevételével valószínűsíti a fenti reakciókat. s: szilárd (solid), g: gáz (gas).
Azért ha gondolod olvasd el még ezt is :)
Nem hagyott nyugodni a dolog és utánanéztem: valóban, a referenciák nélküli úgynevezett "oda bárki beírhat bármit" net hemzseg rozsdára az Fe2O3•nH2O és Fe2O3•H2O képletektől.
Az a legjobb, ha egyből belevágunk a közepébe, minek úriasan finomkodni, jöjjön a nagyágyú:
Japán kutatók a Tohoku és az Osaka Egyetemen hosszú időn keresztül levegőn erodálódó acélok felületén lévő rozsda filmet (vékony réteg) vizsgálták elektron szonda mikroanalizátor (EPMA=Electron Probe Microanalysis), röntgensugár diffrakció (XRD=X-Ray Diffraction), transzmissziós elektronmikroszkóp (TEM=Transmission Electron Microscopy) és Mössbauer spektroszkópia (Mössbauer Spectroscopy) módszerekkel:
A fent említett módszerek egyetértenek abban, hogy a rozsda kémiailag főként FeOOH vas(III)-oxid-hidroxid.
Megjegyzés: adott módszertől és körülményektől függően a publikációk többféle kristályszerkezetű FeOOH-t jelölnek meg: α-FeOOH, β-FeOOH és γ-FeOOH. Az allotrópia gondolom nem ismeretlen számodra: azonos kémiai összetétel, eltérő kristályszerkezet. Mint például az elemi C esetében grafit, gyémánt (...). Az FeOOH esetében az α-, β- és γ- a különböző kristályszerkezetek (allotróp módosulatok) megjelölése.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!