Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha egy űrutazáson vennék...

Ha egy űrutazáson vennék részt egy évig, miért lennék fiatalabb mint az addig földön tartózkodó emberek? Vagy máshogy a földön miért telt volna el több idő?

Figyelt kérdés
Relativitás elmélet kapcsán kérdezem, de nem igazán tudom felfogni,kérlek segítsetek.

2013. jún. 29. 21:15
1 2
 11/17 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget és a tippeket!:)
2013. jún. 29. 23:46
 12/17 sadam87 ***** válasza:

A relativitás elmélet felfedezése elsősorban azon a tapasztalati tényen alapult, hogy a fény sebessége minden szemlélő számára egyforma. Ez a korábbi newtoni mechanikával (ami, mint már említették, az euklidészi geometrián alapult) nem lehetett megmagyarázni. Csak úgy lehetséges, ha nincs abszolút tér és idő, hanem ezek a különböző sebességekkel haladó (vagy különböző erősségű gravitációs terekben levő) szemlélők számára mások.

A korábban említett szakirodalmak valóban sokat segíthetnek a megértésben.

2013. jún. 30. 00:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:

Kérdező!


Nem figyeltél eléggé bár nem is könnyű elsőre, nem azért kerülsz közelebb az 1 ed hez mert az űrben vagy , és nincs is ilyen hogy űr erről beszéltem ,nincs tér jegyezd meg .Te nem itt vagy ott vagy ,ez csupán euklideszi leképzés így nem fogod megérteni az idődilatációt.Az 1 a te eseményhorizontod ,ügyesen hozzákapcsoltad a fénysebességhez mivel az is kb ennyi (átszámolva km/s ba)de érteni nem fogod hogy mi ez az 1.

Ez az 1 a te maximális elmozdulásod a te 0 elmozdulásodhoz képest ,ezt nem szokták érteni még a fizika tanárok sem mert úgy tanítják az elméletet hogy elmozdulás csak valami más testhez képest értelmezhető.Nem csoda hogy a gravitációt sem értik és azt megint a térnek képzelik el így az egésznek semmi értelme.


Amikor elmozdulsz benyomódsz a székbe,erő hat rád és ez az erő a végtelenségig növekszik ha közelíted az 1 et tehát már itt megbukott az a kijelentés hogy a mozgásod csak egy másik ponthoz képest vehető észre hisz nem kell hozzá másik pont észre fogod venni (elméletben) hogy nem mehetsz tetszőleges sebességgel. A te maximális sebességed az eseményhorizontod vagyis az 1.Ez lehet az a mozgásmennyiség amivel a gravitációs hullámaid leválnak a testedről.Ha egy nagy tömegű objektum mellé állsz az képes hatni a te kisebb tömegedre vagyis a belső órádra de nem azért mert meggörbíti a teret ,hanem mert nagyobb szög alatt látod a sugárforrást ,ott nagyobb az intenzitás.Nem kell nagy dologra gondolni felkapcsolod a lámpát ,közel mész hozzá fényesebb ,eltávolodsz gyengébb , uez a bolygó amihez ha közeledsz logaritmusosan növekszik a vonzóereje és uez a mágnes csak az a gravitáció egy speciális esete amit mágneseses térnek nevezünk ,ez külön vitát érdemel elég az hozzá hogy terek nem léteznek így mágnesestér sem csak Gsugárzás. Pontosan azért van ez így mert minden anyag egy gravitációs sugárforrás ,ezenkívül fényt is sugároz vagy nyel el.


Ha az 1 ed et átlépnéd akkor az a saját múltadba való visszahaladást jelentené de láthatod hogy meg sem közelítheted az 1 et mert testedet alig tudják elhagyni a gravitációs hullámaid ,azok feltorlódnak a haladási irányodba és a saját gravitációd egy falat képez az utadba amiből aztán lesz a végtelen tömeged amihez végtelen energia kell és a kör bezárul.

Még hozzá lehet tenni azokat az eseteket amikor nagy tömegű csillag mellett akarsz ilyen gyorsan elmenni ekkor az ő amúgy is intenzív sugárzása is belejátszik a sebességedbe és a belső órádba . Így lehet úgy is idődilatálni hogy csak beleállsz egy intenzív gravitációs "térbe"(euklideszileg) (Nap:D) és a részecskéidre nyomást fejt ki míg a földön maradókra kisebb nyomás hat így fog órád eltérni.

2013. jún. 30. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 A kérdező kommentje:

Tehát ha nincs tér akkor mivan? Úgy értem hogy akkor ez csak illúzió,van a gravitáció és a fény ennyi?

Másik kérdés:

Ha a gyorsulásom fokozatos, akkor az előttem levő gravitációs fal is fokozatos. Tehát egy elvont kísrletben ahol a fénysebességgel való haladás elérhető van hozzá végtelen energia és idő. Akkor ha egy székben ülve gyorsítanának, de fokozatosan, nem érezném a ghatást, és ahogy nőne a sebességem lassulna a belső órám,de csak viszonylagosan? Tehát saját magam ritmusában ahogy a földön is lenne, ez csak a külső megfigyelőnek jelentene differenciát?

2013. jún. 30. 14:26
 15/17 anonim ***** válasza:

Nem vagy tisztában még a fogalmakkal de közelítesz . Olyan hogy külső megfigyelő nem létezik ,ha meg kiszámolod ennek a megfigyelőnek és a közted lévő időnek a differenciáját akkor már nem külső a megfigyelőd remélem érted.


A gyorsulást és a fokozatokat inkább hagyjuk itt van egy kis fogalomzavarod ,a gyorsulás ha fokozatos ha nem mindig érzed hisz benne is van hogy gyorsulsz valami felé (az 1 felé) így ha székben ülsz akkor is érzed a G t mindentől függetlenül hisz ha más nincs is(de van) a saját gravitációs sugárzásodat az arcodba gyűröd amerre mész ,ehhez pedig végtelen erőre lesz szükséged, áttörni meg a lehetetlennel egyenlő. Ez nem egy vadászrepülő ami áttöri a hangsebességet és száguld tovább.Itt a repülő anyagát létezésben tartó erővel kell számolni.


A másik hogy próbáld meg újraértelmezni az idő fogalmát,nincs értelme olyat mondani hogy fénysebesség közelében végtelen nagy energiára és végtelen nagy időre van szükség .Pont erről szólna a relativitás elmélete hogy az idő és a mozgás az egy és ugyanaz a fogalom ,egyik esetben az eltelt időkről beszélünk egy számítás során másik esetben, szükséges energiákról ,harmadik esetben tömegekről de attól függően hogy mire vagyunk kíváncsiak.

A mozgásod és az eltelt időd között fordított arányosság van tehát 0 mozgásnál (ilyen nincs) maximálisan telik az időd és 1 mozgásodnál 0 az időtelésed (nem öregedsz) (na ilyet sem láttunk még) .

Megint nem arról van szó hogy a toronyórán mit látsz,az nem létezik hisz ha figyeltél idő sem létezik ahogy a tér sem.Értelmezni csak egyszerre tudod a kettőt mint téridő ,na most jól megkarvartalak lehet. Szóval a tested és minden ami létezik téridőből van,és ha nagyon precízek akarnánk lenni akkor leszerelnénk a toronyórát és relativisztikus képletekkel idődilatációkat számítanánk két földrajzi hely közt a saját és a másik mozgásmennyiségét alapul véve ,csak így lehet meghatározni pontosan euklideszi térben két elkülönülő esemény egy idejű helyzetét . Ha rémlik valami így működnek a műholdak vezérlései hisz ott elég rendes mozgásmennyiségek vannak a földfelszínhez képest és megtanultuk hogy a mozgás egyenlő az idővel ,ha mozgás változik ,az időd is változik (fordított arányos).


Kb ezért nincs tér és idő (csak a valóságban), csak a mozgás van (kiterjedés),elmozduláshoz hely kell ezért lesz tér,de mivel maga az elmozdulás adja ki az időt is a fogalmak csak egyben értelmezhetők mint téridő.

2013. jún. 30. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:

Nézd meg ezt a kis videót, főleg 2:40-től, amikor a fószer a fényórával ügyeskedik.


http://www.youtube.com/watch?v=V7vpw4AH8QQ


Angolul van, de igazából nem kell hozzá érteni a szöveget, annyira magáért beszél a látvány. Ebből egy pillanat alatt meg fogod érteni a dolgot, mindenféle matematika és bonyolultkodás nélkül.

2013. júl. 1. 00:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 caputo72 válasza:

http://www.youtube.com/watch?v=DT13sk8ZJ3k


Brian Greene Túl a kozmoszon 3 részes a link címe Az idő illuziója. Sok kérdésedet megválaszolják tök érthető módon.

Mindenkinek ajánlom mindhárom részt.

2013. júl. 2. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!