Az egyik fizikatételben a katódsugárcsőről kell beszélnem. Elmondanátok, hol találnék közép szinthez ilyet, mert csak nagyon bonyolultat találtam?
A katódsugárcső vákuumtechnikai eszköz, sok elemében hasonló az elektroncsövekhez,
Hasonlóság: katód, rács, fűtés.
Különbség: eltéritő lemezek.
A KS cső jelalakok megfigyelésére alkalmas.
Ehhez a felerősített jelet az eltérítőlemezek (van vízszintes és függőleges és párban vannak) között átvezetve , azok kitérítik a sugarat, megjelenik a jel képe az ernyőn.
A vízszintes eltérítés (lefutás balról jobbra) frekvenciája tág határok között változtatható van szabadonfutó és triggerelt változata, hogy "állókép" legyen megjeleníthető.
A függőleges jel erősítése szintén tág határok között állítható, hogy az ernyő függőlegesen kitöltésre kerüljön.
Vannak kétsugaras változatok is, ebből is van kétféle:
Valódi kétsugaras, a KS cső mintegy belül meg van duplázva és van elektronkapcsolós kivitel is.
Jellemző adatai: Hány MHz frekenciát képes elfogadható pontosság mellet megjeleníteni.
Vannak digitális tárolós változatok is, ahol visszanézhető a jel...
Mit írjak még??
Az a baj az első írásával, hogy nem egészen a katódsugárcsövet írta le, hanem az oszcilloszkópot.
Katódsugárcső:
Kifejlesztője Karl Ferdinand Braun.
Működése a következő:
Fluoreszcens bevonatú ernyőre elektronokat lőnek. A becsapódás helyén az elektronok fényt gerjesztenek. Utánvilágítás szempontjából más-más felhasználási területe van. Hosszú utánvilágítást a harcászatban használtak (radar), rövidet a gyorsan változó megjelenítésre (tv). Ezeknél a szerkezeteknél volt egy úgynevezett beégés. Ez azt jelenti, hogy adott pontra hosszú időn keresztül elektront lőttek, akkor sérülhetett a fluoreszcens réteg, később már nem gerjesztett fényt az a rész elektonbecsapódás hatására. Ez főleg régi oszcilloszkópoknál volt megfigyelhető, speciális beállítások esetén (égettem már be pontot ilyen készülékbe). A sugár eltérítéséről #1 leírt mindent. Legelterjedtebb felhasználása a televíziókészülék. A színes tévében 3 elektronágyú található (persze értelem szerűen nem az LCD-re gondolok). Ezeket egy maszk segítségével juttatják a megfelelő RGB pontra. Ez a maszk fémből van és előfordulhat a felmágneseződése. Ez azért probléma, mert a maszk máshová téríti az adott sugarat és nem kívánt színek jönnek létre (közelíts egy mágnest egy ilyen tévé felé és megtapasztalhatod ezt a nem kívánt sugáreltolódást). A maszkot le kell mágnesezni, Ezt egy lemágnesező tekercs segítségével oldják meg (mint régen a szalagos magnó lemágnesezését, vagy a floppylemez formázását). A lemágnesezés folyamatosan csökkenő hiszterézisgörbe szerint megy, azaz folyamatosan csökkentik a pólusok váltakozásával, egyből nem lehet nullára mágnesezni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!