Létezik olyan fotó, amin látszik a fény terjedése?
Hát ha arra gondolsz, hogy mondjuk egy sötét szobában valaki bekapcsol egy zseblámpát, és látszik, hogy még csak egy méterig világít, akkor szerintem nem.
Amit találtam leggyorsabb zársebességű fényképező, az 1/16000 másodpercig van nyitva. Eddig a fény majdnem 19 km-t tesz meg.
Ezt épp most találtam:
"Now a new type of segmented beam splitter allows the cameras to yield up to 24 frames with rates over 1 Billion fps, and sub 1 nano second exposures. In 2003, Stanford Computer Optics introduced the multi-framing camera, XXRapidFrame. It allows Image sequences of up to 8 images with a shutter time down to 200 picoseconds at a frame rate of several billion frames per second."
Ezzel már azért csak lehetne látni egy fénykúp terjedését. :)
http://www.youtube.com/watch?v=Y_9vd4HWlVA
Bár itt nem egy fotót készítenek, hanem rengeteget, többször megvilágítják a tárgyat, és abból a rengeteg képből gyúrnak össze egy-egy képet, ami majd a videójukat alkotja.
Az a video nem semmi! :)
Wadmalac, igen igaz, na de mekkora hatása lenne, ha le is lehetne fotózni, ahogy a légkörről szórt fény úgy ér vissza egy kamerába, hogy csak egy rövid szakaszon látszik a fénysugár. :)
Mi is a fényképezés? A kamera lencséjébe jutó fény rögzítése. Nyilván, csak azokat a fénynyalábokat fogja rögzíteni a kamera, amelyek az optikába jutnak. Egy fénypászmát oldalról lefotózni csak akkor lehet, ha erről a fénypászmáról információ jut az optikába. De az már nem az eredeti fénysugarad lesz, amit le fogsz fotózni, hanem legfeljebb azok a verődő fénysugarak, amelyek a pászma útjába kerülő porszilánkokról és egyéb, a levegőben lebegő, fénytörő részecskékről verődnek vissza.
A fény csak akkor látszik, ha az a szemedbe (optikába) jut Ha nem az optikára irányul a fényképezendő fénycsóva, akkor nincs mit lefotózni, ha pedig van mit fotózni, akkor nem "oldalról" történik a fotózás :)
1. Tudom, hogy a fénysugár maga nem látszik, mert nem fognak róla "visszaverődni" fotonok. Ezért írtam a #6-os kommentbe, hogy a szóródó fényt lehetne megörökíteni, ahogy a fénnyaláb félúton jár, de a másik félútról még nem ért hozzánk a szóródó fény.
2. Szerintem a relativitással ez nem ütközik. Egy fénysugár terjedése időben történik a mi szemszögünkből. Tehát egy időpillanatban még nem ér el egy pontot, aztán X idő múlva eléri. A két időpont közti állapot a valóságban is úgy néz ki, hogy a fény hullámfrontja (vagy a fotonok) adott térrészt kitöltöttek, egy másik térrészt nem. Ez egy kellően rövid időszelet állapota. Az optikába sem egyszerre jutnak egy oldalról látott fénysugár szórt fotonjai, hanem szép sorban, ahogy a porrészecskékről elindulnak egymás után, a fő hullámfrontot követve. Az, hogy a foton szempontjából áll az idő, nem releváns.
De ettől függetlenül jó válaszok, nyitott vagyok rá, hátha én gondolom rosszul.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!