Magashegységi környezetben miért nem lehet helikoptert használni a mentésben? Ha elfogyott a víz, miért nem nyalhatott havat, jeget a hegymászó?
Erőss Zsolték esete miatt merültek fel bennem eme kérdések.
1.) Helikopterrel miért nem lehet menteni olyan nagyon magasan? Lavinaveszély miatt vagy más oka van?
2.) Állítólag a halálukhoz a vízhiány is hozzájárult? Elvileg az ott felhalmozódott csapadék (hó, jég) is édesvízből van, tehát elvileg szomjoltásra jó, csak extrém hideg, fagyott. De ha egyszer nincs víz, és az életben maradás a tét, akkor miért ne lehetne havat, jeget nyalogatni? Vagy erre az a válasz, hogy több hőt von el az emberi szervezettől és ezért nem "éri meg"? Mert így még hamarabb kihűl, még mielőtt szomjan halna? Komolyan érdekelnek a válaszok!
1. Nagyon ritka a levegő. A helikopter rotorja nem tud megfelelő felhajtó erőt produkálni ezen a magasságon.
2. Igen, valószínű, hogy több energiát vonna el a szervezettől és nem érné meg.
1. A helikopter légcsavarral működik, a légcsavarhoz pedig levegő kell. Az ott elég kevés van, már 7000 méter fölé is nehéz menni, 8000 fölé pedig szinte lehetetlen. Nagyon kevés üzemanyaggal kell elindulni, már pusztán ahhoz, hogy felemelkedhessenek odáig. Volt már olyan, hogy megtaláltak két legyengült hegymászót, de egyszerre csak az egyiket bírta el a gép, mire pedig visszamentek volna a másikért, addigra meghalt. Ráadásul az a kevés levegő gyorsabban mozog erre-arra, szóval még rángathatja is a gépet.
2. Ehhez kevésbé értek, de amennyire neten sikerült utána olvasnom eltaláltad. A hó megolvasztása sok hőt von el a szervezettől, egy-két pofa hó az nincs egy deci víz, viszont mire megolvasztod a szádban, addigra használhatatlanná válik a szád.
Gyerekek:
A magyar műszaki szaknyelvben a helikopternek nincs se rotorja, se légcsavarja (se propellere, se lapátja, stb.) A helikopternek FORGÓSZÁRNYA van, jegyezze már meg mindenki.
Egyébként helyesen írtátok, hogy ebben a magasságban a levegő sűrűségének csökkenése miatt nincs elegendő felhajtóerő a függeszkedéshez. Van olyan típus, amelyik képes ilyen magassága emelkedni, de valószínűleg függeszkedni az sem, ami pedig egy mentési műveletnél nélkülözhetetlen.
A kiszáradást, folyadékhiányt pedig valószínűleg észre sem veszi az ember. Tompa a gondolkodása, plusz nagyon hidegben az utolsó amire az ember gondol, hogy kortyolgatni kellene egy kis vizet. Nagyon sok folyadékot veszít a légzéssel, izzadással, a hiányát a hideg miatt kevéssé érzi. Hidegben tudatosan inni kell, nem szabad várni a szomjúságérzetre, a tudatosság pedig nehéz magashegyi körülmények között.
az elmondottakhoz még annyit tennék hozzá, hogy szerintem ha valaki -30-ban havat próbál nyalogatni, akkor odafagy a nyelve. a táborban még olvasztanak havat, de fent ez már nem lehetséges.
nyugodjanak békében.
Én nem értem miért jó felmenni a hegy tetejére, az életed kockáztatása árán. Mi van ott? A képek amik készülnek a csúcson készülhetnének akár melyik sziklán, nem látszik a magasság, se a befektetett energia. Felmegy, fénykép, már indulhat is vissza, különben megfagy. Sok értelmét látom...
Nyugodjanak békében, kár volt elindulniuk.
20:19,
Ezen az alapon minek van értelme? A versenyeknek? Körözöl körbe egy pályán x ideig, majd annyi. Annak mi értelme van? Mi értelme van olvasni? Lapozgatsz egy papírlapot, aztán elérsz a végére, és annyi.
De sorolhatnám végig, míg eljutunk oda, hogy mi értelme az életednek? Megszületsz, teszel-veszel (jó esetben) majd meghalsz, és annyi...
A hegymászás lényege ugyanazé, mint a sportoknak - kitolni magad a lehetőségeid legvégére, megtegyél olyat, amit nagyon-nagyon kevesen tettek még meg ezen a bolygón.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!