Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Kétréses kísérletet próbálták...

Kétréses kísérletet próbálták már ernyő nélkül?

Figyelt kérdés
Alapból ugye 1 db részecske is interferál, de ha figyeljük detektorral akkor már nem. Mi van ha figyeljük detektorral, de nem figyeljük, hogy interferál e vagy sem? Ebben az esetben nem látnánk mindkét résen átmenni?
2013. máj. 29. 21:35
 1/4 anonim ***** válasza:
Nem, mivel a detektor fénnyel érzékel. A fény viszont fotonokból áll. A detektor akkor jelez, ha egy fotont érzékel, amely visszaverődött az elektronról. Ekkor azonban az elektron a fotonnal már interferált, így csak egy résen halad át. Ha viszont nimcs fény, hullámként terjed, de ez esetben nem tudjuk mivel észlelni.
2013. máj. 29. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
71%

Mindkét rés mellé részecskedetektort helyeztek el. Ha figyelték mindig egyszerre csak egy résen haladt át.


A kísérletet sok ezer féle furmányos módszerrel próbálták kicselezni nem csak fotonnal, sose látták hogy egy részecske egyszerre mindkét résen átment volna. Biztos próbálták ernyő nélkül is, de abba nincs semmi érdekes, vagy megfigyeled melyik lyukon ment át vagy nem és ha nem figyeled akkor nincs semmi nem látod az interferencia képet.

Szkeptikusan hozzáállva azt mondja az ember hogy biztos a mérő műszer fizikai kölcsönhatása változtatta meg a rendszer viselkedését, tudományosan nem volt cáfolható ez a nézet sem, de azóta sikerült a kísérletet úgy elvégezni hogy nem zavarjuk meg a rendszert. A példába fotonnál maradva (persze nem csak fotonra működik de egyszerűség kedvéért fotont írok) kistájt raktak a lyukak elé ha a lyukon átmegy a foton akkor a krisályba ütközve egy foton pár keletkezik amit továbbítottak egy másik szobába ami hermetikusan el volt zárva, ha ezt a foton párt megfigyelik akkor megtudják hogy az eredeti foton melyik résen haladt át,még mielőtt becsapódik az ernyőbe előtte mérik le vagy nem úgy alakították ki az egészet hogy csak a fénynél gyorsabb kölcsönhatás léphetne érvénybe hogy "megtudja" az eredeti fotonpár hogy megfigyelik e a párját vagy sem. Sőt még tovább mentek. Utólag döntötték el hogy megnézik e hogy melyik lyukon ment át ( a fotonpár alapján) mielőtt az ernyőt nézték volna meg, addig a csőbe keringtették a fotont volt olyan is hogy egy hétig is keringtették a fotonpárt és utána döntöttek hogy megnézik e vagy eldobják (amiből lehetetlen rekonstruálni hogy mi lett volna a mérés eredménye) az ernyőt elrakták hermetikusan elzárva (nem nézték meg) utána vagy megfigyelték a fonton párt vagy nem és ettől a döntéstől függött hogy egy héttel korábban milyen kép lett "beleégetve" az ernyőre.


Sőt még kozmikus méretbe is működik, a kozmikus lencse hatás miatt mikor merről kerüli meg a foton a bizonyos bolygót a távoli galaxis fénye. Detektorokkal ezt is figyelték, több milliárd éve hogy indult el a foton attól függött hogy megmérik e.


Félelmetes és megdöbbentő.

2013. máj. 29. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

"kistájt"

kristályt

Bocsi a helyesírás ellenőrző beleszólt.

2013. máj. 29. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

"becsapódik az ernyőbe előtte mérik le vagy nem úgy alakították ki az egészet"

Bocsi a "nem" szó nem kell.

2013. máj. 29. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!