Hogyan lehet a viszkozitást és a sűrűséget megkülönböztetni/szétválasztani?
Két anyag közül az a sűrűbb, amelyik azonos térfogat esetén nehezebb. A viszkozitása pedig annak nagyobb, mely öntve lassabban folyik, vagy amelyiknek az azonos fordulatszámmal történő keveréséhez nagyobb teljesítmény szükséges.
Tegyük fel hogy van két anyagod, mindkettő ugyanúgy néz ki, és meg akarod állapítani, melyik a sűrűbb, illetve viszkózusabb. A sűrűséghez vegyünk ki belőle azonos térfogatú mennyiséget és mérjük le a tömegét mérlegen. A viszkozitáshoz vegyünk egy tölcsért, öntsük bele egyszerre az anyagot (szintén azonos térfogatot) és mérjük a kifolyási időt. Ha van lehetőség keverőmotor teljesítményének mérésére, akkor az kicsit tudományosabb, egzaktabb.
Példaként az olaj-víz anyagpárt említeném. Az olaj úszik a víz felszínén, azaz kevésbé sűrű. Viszont nehezebben folyik, azaz viszkózusabb.
A kettőt teljesen különféle módon lehet mérni és érzékelni.
A sűrűség egyszerűen annyit fejez ki, hogy adott térfogatú anyagnak mennyi a tömege. A sűrűségnek semmi köze ahhoz, hogy a folyadék milyen könnyen vagy nehezen "folyik".
Ha beledugod mondjuk az ujjadat a folyadékba és elkezded mozgatni, akkor az ehhez szükséges erő a mozgás sebességével és a viszkozitással lesz arányos (leegyszerűsítve). Itt pedig a sűrűség nem játszik különösebb szerepet.
Pár példa:
Nyersolaj: nagy viszkozitású trutyi, mégis kisebb a sűrűsége a víznél.
Higany: 13,6-szor sűrűbb a víznél, mégis meglehetősen könnyen folyik, alacsony a viszkozitása a nyersolajhoz képest.
Ignoramus
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!