Miért vibrálnak vagy "villognak" a csillagok?
A légkör folyamatosan változik, és nem csak a vastagsága, hanem a fénytörése is. Valóban, ahogy többen írták, jól megfigyelhető a jelenség a tűz, vagy egyéb meleg felület felett kialakuló meleg légrétegen keresztül megfigyelt tárgyaknál. Gyakorlatban a 30cm nyílásúnál nagyobb távcsöveknél ez a jelenség már a látott kép rovására megy. Még rosszabb a helyzet ha hosszabb expozíciós idejű fotót szeretne valaki készíteni. Ilyenkor egy csillag képe nem egy pontba fog leképeződni hanem pici korongba. A képek életlennek tűnnek és elvésznek a részletek a homályosodó képben. Az ennél nagyobb távcsöveknél és az óriástávcsövek esetén ezt a problémát az adaptív optikákkal korrigálják. Ezek a távcsövek tipikusan tükrös távcsövek, amiknek a tükör felületi pontossága a fény hullámhosszának tört része (Minimum hatoda, de inkább tized-huszad része !) Maga a tükör hátulról sok-sok változtatható hosszúságú rudazattal van alátámasztva. Ez a hosszváltozás a mm ezred-tízezred rész pontossággal állítható, és rendkívül gyorsan. Így elérhető, hogy a megfigyelt kép "vibrálásának" megfelelően, de ellentétesen a tükröt magát deformálják. A kapott kép ugyan nem teljesen tökéletes, de jóval élesebb, és használhatóbb lesz.
A Merkúr rendszerint közel van a naphoz (kicsi szögtávolság), és meglehetősen kicsi a korong mérete, amatőr távcsövekkel reménytelen felületi egyenetlenséget megfigyelni rajta. A Vénusznak gyönyörűen követhetőek a fázisai, és kis szerencsével inhomogenitást is lehet látni a felületén, bár nem egyszerű a rendkívüli fényessége miatt. A Mars jellegzetes sárgás-vöröses felszíne jól megfigyelhető már kis távcsövekkel is (8-10 cm átmérőjű optika), sokszor láthatóak felszíni alakzatok, szerencsés esetben, nyugodt légkörnél a sarki jégsapkák is láthatóak. A Jupiter részletgazdag hatalmas méretű hálás objektum. A 4 pici holdjával felejthetetlen élményt ad már kisebb távcsövekkel is, közepessel (10-20 cm optika) pedig kimondottan részletgazdag lehet. Említeni érdemes még a Szaturnuszt, mert a gyűrűs bolygó megint csak látványos, sok részlettel, és szerencsés esetben a holdak némelyike, és a gyűrű rése is megfigyelhető. Az Uránusz és a Neptunusz megfigyelése már nehéz, És kicsit talán kiábrándító is. Az égen, hogy hol találod őket, a korábban javasolt planetárium programok legtöbbje segíthet. Javaslom Neked a Magyar Csillagászati Egyesület honlapját ( [link] Rengeteg érdekes anyag, fotó, "kedvcsináló" van az oldalon :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!