Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Honnan van a Föld energiája a...

BélaXY7 kérdése:

Honnan van a Föld energiája a pályán maradáshoz?

Figyelt kérdés

A kérdésem az lenne, hogy a Föld ugye azért kering a Nap körül mert a Nap görbíti a téridőt a Föld pedig eme görbület mentén hát... gördül. De... honnan van az energiája, hogy ezen a pályán maradjon?

Úgy értem mint ha fogunk egy vödör vizet egy hosszú kötelet és megpörgetem akkor a víz a vödörben marad mindaddig amíg megfelelő sebességgel pörgetem. de ehhez foylamatosan eneriá kell befektetnem. Ha magára hagyom a rendszert akkor szépen elkzd energiát veszíteni míg lelassul annyira hogya víz kifolyon.



2013. máj. 21. 21:14
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
A görbült téridőn a Föld pályája egy egyenes. Az egyenes mozgáshoz pedig nem kell erő. Erő ahhoz kellene, hogy letérítsük róla.
2013. máj. 21. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 Mirk ***** válasza:
Azért kell energiát fektetned a pörgetésbe, mert a példádban plusz egy erő dolgozik, a Föld gravitációja. Föld és Nap viszonylatában nincs még egy erő amely a Nap vonzása ellen dolgozik.
2013. máj. 21. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

De itt a rendszert senki sem irányítja, hogy aztán magára hagyhassa, mint te a vödröt benne a vízzel.

A Nap vonzó ereje nem tud úgy elmúlni, mint a te esetben a pörgetés, mert az mindaddig állandó, ameddig a Nap létezik.

Mellesleg a Földre ez a legnagyobb erő, ami hat.Minden más testtel is jelen van a tömegvonzás, de a Nap van elég közel és nagy eléggé a tömege, hogy pályán tartsa önmaga körül.

Akkor lenne igazad, ha mondjuk a Nap taszítaná a Földet, és mi tartanánk a mostani pályáján a csillag körül.Akkor ugyanis a rendszert magára lehetne hagyni, ha mi nem fejtenénk erőt a pályán tartáshoz, így a Nap ereje érvényesülne, és taszítana minket(természetesen ez lehetetlen, csak egy szemléltető eszköz volt).

2013. máj. 21. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Ennyi sületlenséget.


A megpörgetett vödör víz azért lassul le, mert van súrlódás, légellenállás, ezek lassítják le. Ezek nélkül az is a végtelenségig pörögne.


A Földre sem hat semmilyen súrlódás (illetve csak nagyon kicsi), ezért tud keringeni évmilliárdokig.

2013. máj. 21. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim válasza:
A Földre is hat a napszél, és a mélyűri sugárzás, ez kiszámíthatóan lassítja, fékezi a keringését, persze kozmikus léptékű lassulásról van szó. A légürestér nevében is benne van, hogy lég-üres, tehát a légkörünket alkotó gázoktól mentes, de nem üres.
2013. máj. 21. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim válasza:
A Föld "körbeesi" a Napot, úgy ahogy pl a műhold a Földet. A centripetális erő itt is jelentős, persze azért itt jó pár tényező eredője hat.
2013. máj. 21. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Hogy a kezdeti mozgási energiáját és perdületét honnan kapta a föld, azt nem tudom, de nincsenek rakétái, amik hajtanák, van viszont közegellenállás, még az űrben is. Azaz igazad van, a rendszer energiát veszít, míg a végén bezuhan a Napba. A gyakorlati megfontolás annyi, hogy a Nap előbb éli fel fúziós üzemanyagkészleteit és lesz vörös óriás, minthogy mi belepottyannánk.


(Valójában a dolog azért bonyolultabb, mert a napszél, az űrtörmelék és még biztos egy csomó minden, amiről én nem tudok, hatással van a Föld mozgására, de az eredő mérhetően az, hogy a perdület és a keringési sebesség, azaz a napok és az évek hossza is mérhetően csökken)

2013. máj. 22. 01:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 Wadmalac ***** válasza:

"a napok és az évek hossza is mérhetően csökken"

Egen.

"van viszont közegellenállás, még az űrben is"

Nem ettől lassul a keringés a Nap körül, legalábbis ennek hatása még csillagászati szinten is elenyészően, mérhetetlenül kicsi. Az a többi bolygó, főleg a Jupiter vonzásától lassul, meg az ellipszispályán a közeledés-távolodás a Naptól árapály-erőként hat rá lassítóan.

A keringés lassulásának is árapály-erők az okai, a Hold és a Nap hatása. Mindkettő a kötött keringés felé befolyásolja a fordulatszámot.

"a kezdeti mozgási energiáját és perdületét honnan kapta a föld"

Ugyanonnan, amitől a lefolyóba tartó víztölcsér is egyre gyorsabban pörög, amitől a korcsolyázó forgása is felgyorsul, ha a kinyújtott karjait behúzza. A Naprendszer anyagául szolgáló por/gázfelhő a gravitációtól összehúzva a csökkenő átmérővel nyert egyre nagyobb fordulatot, a szeparált csomósodásoknál ez a folyamat a bolygóképződésekben folytatódott. Ez alapján minden bolygó azonos keringési irányban, azonos forgási irányban kering-forog.

Van kivétel? Van. El lehet képzelni, mekkora pofon kellhetett azon bolygóknak, hogy ilyen mértékben eltérjenek ettől az eredeti közös rendtől.

2013. máj. 22. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!